Video: Verdens første Blu-ray videokamera

Hitachi er parat med et hybridt videokamera, der både optager på harddisk og dvd-skiver i det nye Blu-ray format. Se video af verdens første Blu-ray videokamera her.

BERLIN/IFA – Det er endnu ikke afgjort, om det bliver HD DVD eller Blu-ray, der ender som fremtidens high definition dvd-format.

Det har dog ikke forhindret Hitachi i at spytte verdens første Blu-ray videokamera på gaden.

DZ-BD7H er i virkeligheden en hybrid, der både kan optage på skiver i BD-formatet (Blu-Ray Disc) og på den indbyggede 30 gigabyte harddisk.

Ifølge Hitachi har harddisken plads til fire timers HD-optagelse i 1920 gange 1080 pixels, mens en BD-skive kan gemme en times optagelse i samme høje opløsning.

Det er – ligesom med tidligere hybride videokameraer fra Hitachi – muligt at overføre indhold fra harddisken til en skive uden brug af computer. Kameraet kan forbindes til fladskærms-tv’et via HDMI.

DZ-BD7H er på vej ud i butikkerne i Japan netop nu, mens resten af verden må vente nogle måneder med at få fingrene i det nye videokamera.

Prisen i Japan er 190.000 yen, cirka 9.000 kroner.

Hitachi lancerer i øvrigt også Blu-ray videokameraet DZ-BD70, der er 1.500 kroner billigere og har samme funktioner som sin storebror, men ingen harddisk.

DZ-BD7H udstilles netop nu på IFA-messen i Berlin, og i denne video kan du komme tæt på videokameraet.

(Video er blevet fjernet)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere