Torsdagstippet: Messenger uden reklamer

Selvfølgelig kan man fjerne reklamerne fra Windows Live Messenger, hvis man da ikke vælger at skrotte programmet helt til fordel for en mere fleksibel IM-klient. Vi viser hvordan.

Instant Messaging er en fortrinlig kommunikationsform, og adskillige IM-systemer konkurrerer om forbrugernes gunst. Et af dem er Microsoft Windows Live Messenger.

IM-systemet fra Microsoft er på mange måder udmærket, og når man starter sin nye pc med Windows Vista, er der et menupunkt i Start-menuen, der hedder "Hent Windows Live Messenger".

Desværre viser det sig, at man samtidig også får reklamer presset ind gennem bredbåndsforbindelsen og op i Live Messenger-vinduet.

Sådan var det ikke i gamle dage, og med lidt software kan vi heldigvis sende Messenger tilbage til fortidens reklamefri tilstand. Alternativet er at bruge en helt andet IM-klient, og det er der mange, der gør.

Mess Patch fjerner reklamerne

For at fjerne reklamerne i Windows Live Messenger kan man køre et program, der helt automatisk fjerner de dele af Messenger-vinduet, hvor reklamerne vises. Der findes flere af slagsen, og vi har haft stor succes med Mess Patch (www.mess.be).

Programmet, der kun fylder 265 KB, downloades, udpakkes og startes, og straks får man adgang til at justere en lang række detaljer ved Live Messenger.

For at fjerne reklamerne skal man markere General Options/Remove Text Advertisement From Sharing Folders Windows, Main Windows Options/Remove Advertisement Banner og Conversation Window Options/Remove Advertising Space Area.

Så skulle man være helt reklamefri.

Trillian kan erstatte Messenger

Har man ikke lyst til at køre fremmede patches på sin Messenger, eller er man bare parat til at give den sparket af andre grunde, vælger de fleste en anden IM-klient kaldet Trillian Basic (www.ceruleanstudios.com). En af de helt store fordele ved Trillian er, at det er en multiprotokolklient.

Det vil sige, at den kan kommunikere med Messenger-netværket, men også med AIM, ICQ og Yahoo samt IRC-chat. På den måde har man altså kun brug for at have et enkelt program kørende for at chatte med vennerne på alle disse netværk, og det er jo ikke så tosset.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse