Ny monster-pc fra Dell er billigere og bedre

PC World var med i London, da Dell og producentens partnere i samlet flok gik i flæsket på spilkonsollerne. Frontløberen er en ny desktop-pc i den luksuriøse XPS-serie, som skal gøre computeren til den ypperste spilplatform. Se den lækre maskine her.

Ny monster-pc fra Dell er billigere og bedre

LONDON: Pc’en har som bekendt oplevet konsollerne komme først snigende, sidenhen stormende frem for senere at underlægge sig en anselig bid af spilmarkedet.

Men hvis det står til Dell, er pc’en stadigvæk den ypperste platform at spille på.

Spilkonsoller såsom Sonys PlayStation 3 kan ganske vist håndtere en almindelig HD-opløsning, men med de største monitors er der dømt fest i opløsninger så høje som 2.560 x 1.600 pixel, hvilket svarer til en pc-monitor på 30 tommer. Til sammenligning er der her tale om fire megapixel, hvor spilkonsollerne må begrænse sig til at fremvise maksimalt to. Sagt på en anden måde er den ultimative visuelle fest stadigvæk forbeholdt pc’en.

Det kræver naturligvis grafikhestekræfter at betvinge så hæsblæsende opløsninger, men med Dells seneste produktlanceringer i XPS-serien er der lagt op til, at solide gaming-maskiner ikke behøver koste en formue.

XPS – nu også mainstream-gaming

Med XPS 630 prøver Dell for første gang at gøre XPS-brandet attraktivt for den mere almindelige pc-gamer, for ambitionen har været at fremstille en både kraftig og skalerbar maskine til en relativt set lav pris.

Hemmeligheden er brugen af ”value-for-money”-komponenter – eksempelvis GeForce 8800 GT – som leverer en flot ydeevne, uden at tegnebogen lider et knæk. Til gengæld må du undvære Dells særlige H2C-kølingssystem, som indtil videre kun fås i de mest pebrede XPS-modeller.

Dells designerkabinet er udført i børstet aluminium, som med spilfølsomme lysdioder placeret på forsiden nok skal appellere til entusiasterne. XPS 630 måler 19,9 centimeter i bredden, 49,1 centimeter i højden og 56 centimeter i dybden.

Samtidig er XPS 630 den første pc fra Dell til at understøtte ESA – Enthusiast System Architecture. ESA er opfundet af Nvidia og tillader pc’ens komponenter at kommunikere internt for derved at mindske støj- og varmeudledning samt strømforbrug.

Her på PC World ser vi frem til at kigge nærmere på den dugfriske XPS’er, men indtil da kan du samle appetit i galleriet. Du finder det lige her.

Kan købes nu

Den billigst mulige konfiguration koster i skrivende stund 8.890 kroner inklusive fragt og serviceaftale, men for 10.190 kroner får du en mere kompetent desktopkriger med både quadcoreprocessor og to Nvidia 8800GT-grafikkort i SLI-modus.

Du kan læse mere om XPS 630, der skulle kunne købes allerede nu, hos Dell.

Galleri: Flere billeder af XPS 630

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

    Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird