Solid taske til den bærbare computer

PC World prøver en anderledes bærbar computertaske fra Pakuma, der er inspireret af ingen ringere end Pemon-stammen fra Venezuela. Se her om stammeinspirationen gør skuldertasken bedre.

Solid taske til den bærbare computer

”Pakuma” lyder måske lidt fremmed for det knap så berejste danske øre. Men faktisk betyder det ”at bære” - hvis man altså forstår det venezuelanske sprog, der karakteriserer Pemon-stammen.

Ligesom den latinamerikanske stamme formår at udnytte naturens materialer optimalt i enhver henseende, har engelske Pakuma som vision at fremstille bærbare computertasker, der er helt i top, hvad kvalitet og holdbarhed angår.

Historien bag Pakuma-taskerne fejler ingenting - ligesom kvaliteten af de benyttede materialer såvel som udførelsen af den såkaldte Choroka K3LT Messenger, vi har modtaget.

Choroka K3LT er en skuldertaske til bærbare på op til 15,4 tommer, vi oplevede dog, at flere af de 15,4 tommer modeller, PC World prøvede, ikke passede til tasken.

Omvendt passer 14,1 tommer bærbare og derunder perfekt til skuldertasken, der fås i to farvekombinationer. Vores model har den såkaldte ”Deep Sea Blue & White Stripe”-kombination, og der er tale om et meget sporty og unikt design.

En taske til generationer?

Skuldertasken blev i løbet af prøveperioden i vid udstrækning benyttet til hektiske cykelture gennem byen – med skribentens 14,1 tommer bærbar i opbevaringsrummet – hvor den brede skulderrem og ikke mindst skulderpuden gør sig glimrende.

Her kom den praktiske cykelstrop også ind i billedet, som yder en glimrende støtte. Tasken har desuden en almindelig hank, og det er sammen med flere andre kvaliteter med til at gøre Choroka K3LT til en alsidig computertaske.

Pakuma må have tiltro til den håndværksmæssige konstruktion, for producenten tilbyder intet mindre end livstidsgaranti på Choroka K3LT.

Materialemæssigt er valget faldet på et presenningagtigt stof, der går under betegnelsen ”tarpaulin”. Sammen med de veludførte syninger bliver man hurtigt overbevist om, at kvaliteten er fuldt ud tilfredsstillende.

Kvalitetsmæssigt er YKK-lynlåsene tilsyneladende helt i top, og taskens konstruktion sammen med det vandtætte materiale sørger for, at vand og snavs har ualmindeligt svært ved at finde vej til de interne lommer.

Choroka K3LT levner ikke plads til større elementer ud over den bærbare, som opbevares i sin egen forede lomme – den såkaldte ”cocoon” – der beskytter effektivt mod slag og bump.

Fortrinlig beskyttelse

Der er praktiske, beskyttende lommer til eksempelvis iPod og kabler, men det er bøvlet at presse en flaske kildevand eller en bog i tasken.

Derfor føler man af og til, at man ofrer rigelig i mobilitetens navn, og det forhindrer tasken i at nå til tops på karakterskalaen.

Til fuldtidsstudiet er modellen heller ikke velegnet, omvendt værdsætter vi den lave vægt på godt 1.300 gram og især den gode ergonomi, som indianerne sikkert ville have sat pris på.

Den indre lomme yder en fortrinlig beskyttelse af den skrøbelige bærbar, hvilket er taskens helt store force, og så er det bestemt et plus, at prisen også er til at bære.

Choroka K3LT er samlet set en god, anderledes og innovativ skuldertaske til kompaktbærbare.

Ny bærbar computertaske?

Hvis du har fået smag for en ny taske til den bærbare, har vi tidligere testet fem eksemplarer til modeller på helt op til 17 tommer. Du kan læse testen af de store computertasker her.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job