Avatar billede annkim Nybegynder
08. januar 2001 - 18:37 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

DVD-Kode..? hvad er det..?

Jeg er ny bruger af DVD-film. nå man starter sin film, siger den noget Kode 2 eller 3 osv. Men hvad betyder det....?
Og under DVD-afspillerens opsætning står der:
Du har 4 ændringer tilbage på dette drev.
hvad mener den med det...?
Avatar billede pstric Nybegynder
08. januar 2001 - 19:08 #1
Alle DVD\'er har en kode med det velklingende navn Regional Management Information. Det er en kode, der deler verden op i 6 dele, så en DVD-spiller, der er købt i Danmark ikke kan afspille en DVD, der er købt på postordre fra USA.

Ideen bag koderne er, at det skal være muligt for filmselskaberne at lancere film på forskellige tidspunkter rundt om i verden.

Mange DVD drev har en mulighed for at man kan skifte landekode 5 gange inden den låser. Om låsen så betyder at man på et drev, indkøbt i Danmark, efter sidste skift kun kan se film fra drevets \'hjemland\' eller dets produktionsland eller det låser på den sidste landekode der er skiftet til, det ved jeg ikke. Jeg har aldrig turdet at sætte en amerikansk DVD i mit drev.

Men det, og meget mere kan du læse om her: http://home.fuse.net/match/DVDPaper.htm#codes
Avatar billede annkim Nybegynder
08. januar 2001 - 19:15 #2
Til pstric. Mange tak for svaret, det var bare lidt forvirende, jeg tænkte nok det var noget med sikkerhed eller noget af den slags.
Avatar billede annkim Nybegynder
08. januar 2001 - 19:20 #3
øøøøhhh, er det nu sådan at jeg kun kan se film fra region 1-2-3-4 eller hvad..?
ellers har jeg ikke forstået det endnu.
Avatar billede pstric Nybegynder
08. januar 2001 - 19:27 #4
Som jeg har forstået det, så kan man skifte 5 gange. Der skulle vist ikke være nogen regler om, at man ikke kan skifte 2-1-2-1.?, men jeg har som sagt ingen praktisk erfaring i at skifte.

Til gengæld mener jeg at jeg har læst, at når man er nået op på 5 skift, så er der ikke noget at gøre. Man kan ikke geninstallere Windows eller nulstille en eller anden ting i en BIOS. Men jeg kan ikke lige finde nogen referencer, der kan underbygge det. Men jeg er nu ret sikker på det.
Avatar billede annkim Nybegynder
08. januar 2001 - 19:36 #5
Til pstric.
Ja, jeg sad lige og prøvet at læse om det, det ser ud til at det passer det du siger, nå så man har brugt sine 5 skift så virker DVD-en vel endnu, jeg mener, man vel for pokker stadigvæk se de DVD-film man har set, om de så er fra region 1-2-3-4 eller hvad det nu kan være.
Det får man jo ikke noget af vide om når man køber en maskine til knap 30.000,- så burde sådan en information da høre med. Men ellers mange tak for hjælpen. (jeg læser videre)
Avatar billede pstric Nybegynder
08. januar 2001 - 19:43 #6
Jeg kan ikke forestille mig, at man kan låse 5 af de 6 regioner op, og så derefter kan skifte uhæmmet mellem dem. Det ville være for naivt ;-)

Men jeg kommer pludselig til at tænke på, at det vel skal stå klart og tydeligt på dansk, hvis drevet er købt i Danmark. Det kan vel ikke være nok med en dialogboks med engelsk tekst.

Men jeg er ikke jurist, så jeg stopper spekulationerne her.
Avatar billede cstern Nybegynder
08. januar 2001 - 21:44 #7
Du kan somregel omgå de restriktioner der er på \"max 5 skift\". Det er en restriktion filmindustrien har fundet på, og der er ingen love overhovedet om det, hverken i DK eller andre steder så vidt jeg er orienteret.
For at kunne skifte flere gange er du nødt til at bruge et program der kan hacke DVD låsen. Det mest brugte er DVD Genie, og efter min mening det bedste.
Find det her (det er til softwaren):
http://www.inmatrix.com/files/dvdgenie_download.html

Nogle drev er desuden låst i hardwaren - det kan du chekke her:
http://www.inmatrix.com/files/drvinf_download.html

Hvis du har en hardware dekoder (MPEG kort) i PC\'en kan du ikke bruge DVD Genie, men skal have fat i en låse-åbner der passer til det kort du evt. har.
Avatar billede cstern Nybegynder
08. januar 2001 - 21:45 #8
PS. Hvis du bruger de fem skift er drevet låst til den region du sidst skifter til - men det fungerer selvf. stadigvæk.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester