Sådan tager du bedre fotos med flash

Vil du skabe endnu bedre billeder med dit digitale spejlreflekskamera, så skal du bruge din flash trådløst. Vi giver råd om, hvordan du kommer i gang og forbedrer dine fotos markant. Det er faktisk ikke så svært.

Sådan tager du bedre fotos med flash

Du har måske smidt spareskillingerne efter et halvdyrt digitalt spejlreflekskamera, også kendt som D-SLR, og undrer dig nu over, hvorfor dine fotos ikke er ligeså gode, som dem du kan se i aviser, blade og på nettet.

En af hemmelighederne er lyset.

Selv om vores forbrugerkameraer efterhånden er vældig imponerende teknisk set, så bliver mange billeder elendige, hvis du udelukkende holder dig til den lille pop-up-flash.

Fotoet af brudeparret op ad en hvid væg er præget af kraftige slagskygger, og på svigermors portrætfoto er ansigtet blæst fuldkommen op, mens baggrunden er mørk og dunkel, så det ligner noget fra en mislykket kroferie i Polen.

Hvis du vil slippe for nogle typiske fejlskud og tage bedre billeder, så skal du bruge trådløs flash.

På den måde kan du flytte lyskilden, så dit motiv ikke bliver ramt frontalt. Det vil hjælpe dine billeder hen mod det look, du kender fra de flotte portrætfotos, som du finder i magasiner og blade.

På de næste sider afslører vi, hvordan du kommer i gang.

Måske er din flash allerede trådløs

Vi tager udgangspunkt i Nikons Creative Lighting System, også kaldet CLS. Fordelen er, at det kan få Nikon-kameraer til at kommunikere med en flash, uden den behøver at sidde på kameraet, og uden du skal gøre ret meget.

CLS er indbygget i de fleste nyere Nikon-kameraer som D80, D90, D200 og D300. Andre modeller kan også bruges, men nogle kræver en adapter eller en SB-800.

Kom i gang

For at komme i gang skal du bare anskaffe dig en flash, der er kompatibel med CLS, eksempelvis SB-600. Et hurtigt pristjek viser, at den i skrivende stund kan fås for omkring 1.600 kroner.

Flere fotoforretninger sælger også Nikon-kameraer i kit, hvor en flash som SB-600 eller SB-800 følger med. Så måske har du allerede en flash liggende derhjemme, som egentlig kan fungere trådløst.

Radiomodtagere kan også bruges

Til Canon-folket eller tilhængere af andre kameramodeller er løsningen at anskaffe sig en flash, der eksempelvis monteres på kameraet og bruges som master til at udløse andre flash. Alternativt kan der investeres i trådløse radiomodtagere. Det lyder kringlet, og det kræver da også lidt mere teknisk fiflen.

Til gengæld er der nogle fordele ved radiomodtagerne, da de kan sende over meget længere afstande end Nikons indbyggede system, og det kan gøre din flashfotografering mere kreativ. Du kan eksempelvis placere en flash flere hundrede meter væk og stadig få den til at lyse, når du trykker på knappen. Radiomodtagerne er dog en ekstra udgift, hvis du vil til at eksperimentere med trådløs flash.

Af andre modeller kan nævnes Pocket Wizards, som bruges til forbindelse mellem kamera og flash. Denne videogennemgang viser, hvordan det lader sig gøre. Trådløse radiomodtagere som Pocket Wizards virker også med Nikon-kameraer, hvis du ikke synes, at der er nok rækkevidde på det indbyggede system.

Tilbage til Nikons Creative Lighting System. Vi begynder med at gøre flashen trådløs, og det er nemt.

Sådan sætter du flashen op

Sådan sætter du kameraet op

Vi bruger et Nikon D300, som vi nu skal have forbundet til flashen, men menuerne minder meget om dem, du kan finde på de øvrige Nikon-modeller. Det vigtigste er at nå frem til Commander Mode. Tjek eventuelt manualen til dit pågældende kamera.

Nu bliver billederne bedre udenfor

Nu bliver billederne bedre indenfor

Hent inspiration på nettet

I princippet er det kun fantasien, som sætter grænser for, hvordan du kan skabe billeder med trådløs flash. På nettet findes adskillige grupper og websider, der sværger til fotografering med flashen væk fra kameraet. Vi viser her vej til nogle af de bedste:

Strobist.blogspot.com er lidt af en kult-side, hvor fotojournalisten David Hobby leverer guldkorn, der tilfredsstiller selv hardcore fans af trådløs flash. Her kan du også læse guider, få mere at vide om udstyr, samt diskutere med ligesindede om flashfotograferingens mange kreative muligheder.

Joe McNally er den ukronede konge, når det kommer til brug af ekstern flash. Han er ikke bange for at dele ud af sine erfaringer, og det er meget lærerigt. På sin blog lægger han ofte lange indlæg op, og han gennemgår - i en munter tone - hvordan han har skudt sine fotos. Han har endda små diagrammer, der viser, hvordan lyssætningen er blevet til.

Poopoorama - med det borgerlige navn Danny Ngan - er efterhånden lidt af en kendis på fotosiden Flickr.com. Den unge amerikaner er især kendt for sine vilde hoppebilleder, hvor han svævende i luften har udløst sit kamera og et par trådløse flash. Det giver nogle ret spektakulære resultater.

Copenhagen Strobist findes også på Flickr og er en gruppe danskere, der har specialiseret sig i trådløs flashfotografering. De er klar med gode råd, tips og tricks, og du kan blive inspireret af fotografernes billeder. Engang i mellem mødes fotograferne i gruppen ude i den virkelige verden for at skyde med skarpt sammen. Vi bringer om kort tid en artikel om gruppen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S