Torsdagstippet: Supernem online planlægning

Skal du arrangere en gensynsfest for din gamle gymnasieklasse, kan det være et stort arbejde at finde den dato, hvor flest kan deltage. Medmindre du bruger webtjenesten Doodle, der gør det nemt at planlægge gensynsfester, møder, biografture og alle mulige andre arrangementer. Se her hvordan.

Du kender sikkert godt problemet: I er nogle stykker, der skal afholde et arrangement, og det er besværligt at finde ud af, hvilken dato alle kan.

I sådanne situationer er telefonopkald bøvlede, tidskrævende og kan blive en dyr fornøjelse. Sms'er på kryds og tværs er ikke meget bedre, og mails kan måske bruges - i mangel af bedre.

Men du kan faktisk slippe for den besværlige kommunikation ved at benytte Doodle, der er en online mødeplanlægger.

Ved hjælp af Doodle bliver det nemlig en hel del nemmere at planlægge næste møde, spilaften med vennerne, reunion med gymnasieklassen og så videre.

Send linket

Man kan både bruge Doodle til at finde ud af, hvornår man for eksempel skal i biografen, og til at finde ud af hvilken film man skal se.

Det fungerer helt enkelt ved, at man opretter en afstemning, som man får et link til.

Det link sender man til alle de involverede personer, der derefter kan gå ind på websiden og stemme.

Det er så muligt at følge med i afstemningen løbende. På den måde får man nemt et overblik over, hvilken dato alle (eller de fleste) kan.

Har du oprettet en afstemning, får du et link, så du kan ændre i afstemningen eller slette den. Ligeledes kan du frivilligt opgive din mailadresse og dermed få en mail, hver gang en person har stemt.

Doodle er på dansk, og du kan prøve webtjenesten her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S