Torsdagstippet: Supernem online planlægning

Skal du arrangere en gensynsfest for din gamle gymnasieklasse, kan det være et stort arbejde at finde den dato, hvor flest kan deltage. Medmindre du bruger webtjenesten Doodle, der gør det nemt at planlægge gensynsfester, møder, biografture og alle mulige andre arrangementer. Se her hvordan.

Du kender sikkert godt problemet: I er nogle stykker, der skal afholde et arrangement, og det er besværligt at finde ud af, hvilken dato alle kan.

I sådanne situationer er telefonopkald bøvlede, tidskrævende og kan blive en dyr fornøjelse. Sms'er på kryds og tværs er ikke meget bedre, og mails kan måske bruges - i mangel af bedre.

Men du kan faktisk slippe for den besværlige kommunikation ved at benytte Doodle, der er en online mødeplanlægger.

Ved hjælp af Doodle bliver det nemlig en hel del nemmere at planlægge næste møde, spilaften med vennerne, reunion med gymnasieklassen og så videre.

Send linket

Man kan både bruge Doodle til at finde ud af, hvornår man for eksempel skal i biografen, og til at finde ud af hvilken film man skal se.

Det fungerer helt enkelt ved, at man opretter en afstemning, som man får et link til.

Det link sender man til alle de involverede personer, der derefter kan gå ind på websiden og stemme.

Det er så muligt at følge med i afstemningen løbende. På den måde får man nemt et overblik over, hvilken dato alle (eller de fleste) kan.

Har du oprettet en afstemning, får du et link, så du kan ændre i afstemningen eller slette den. Ligeledes kan du frivilligt opgive din mailadresse og dermed få en mail, hver gang en person har stemt.

Doodle er på dansk, og du kan prøve webtjenesten her.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S