Torsdagstippet: Supernem online planlægning

Skal du arrangere en gensynsfest for din gamle gymnasieklasse, kan det være et stort arbejde at finde den dato, hvor flest kan deltage. Medmindre du bruger webtjenesten Doodle, der gør det nemt at planlægge gensynsfester, møder, biografture og alle mulige andre arrangementer. Se her hvordan.

Du kender sikkert godt problemet: I er nogle stykker, der skal afholde et arrangement, og det er besværligt at finde ud af, hvilken dato alle kan.

I sådanne situationer er telefonopkald bøvlede, tidskrævende og kan blive en dyr fornøjelse. Sms'er på kryds og tværs er ikke meget bedre, og mails kan måske bruges - i mangel af bedre.

Men du kan faktisk slippe for den besværlige kommunikation ved at benytte Doodle, der er en online mødeplanlægger.

Ved hjælp af Doodle bliver det nemlig en hel del nemmere at planlægge næste møde, spilaften med vennerne, reunion med gymnasieklassen og så videre.

Send linket

Man kan både bruge Doodle til at finde ud af, hvornår man for eksempel skal i biografen, og til at finde ud af hvilken film man skal se.

Det fungerer helt enkelt ved, at man opretter en afstemning, som man får et link til.

Det link sender man til alle de involverede personer, der derefter kan gå ind på websiden og stemme.

Det er så muligt at følge med i afstemningen løbende. På den måde får man nemt et overblik over, hvilken dato alle (eller de fleste) kan.

Har du oprettet en afstemning, får du et link, så du kan ændre i afstemningen eller slette den. Ligeledes kan du frivilligt opgive din mailadresse og dermed få en mail, hver gang en person har stemt.

Doodle er på dansk, og du kan prøve webtjenesten her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S