Sådan fjerner du billedstøj fra fotos

Der skal ikke meget til, før et digitalt foto bliver fyldt med billedstøj. Heldigvis er det nemt at redde et foto, der ellers ville være endt i Windows' skraldespand. Se her hvordan.

Sådan fjerner du billedstøj fra fotos

Mange kameraer, både kompakte og spejlrefleks, er i deres default-indstillinger sat op til at bruge auto ISO.

Det betyder, at kameraet automatisk forsøger at kompensere for dårlige lysforhold ved selv at skrue op for den digitale billedstøj.

På den ene side er det smart, da du dermed kan tage fotos uden at blitze dine motiver som en paparazzo. På den anden side kan billedstøjen gøre billedet så grynet, at det ikke er værd at gemme.

Derfor er det gode råd naturligvis, at du indstiller ISO'en manuelt og selv bestemmer i hvilke situationer, der skal skrues op og ned.

Men hvis du nu alligevel har taget et mindeværdigt foto, der er begravet i billedstøj, så kan det stadig reddes. Vi viser på de næste sider, hvordan du fjerner billedstøj med hjælp fra Photoshop.

Frem med Photoshop

Vi arbejder i denne artikel med forbrugerversionen Photoshop Elements 6, men metoden er den samme i andre udgaver af Adobes billedredigeringsprogram.

Åben det foto som kræver behandling. Vælg Filter -> Noise > Reduce Noise.

Vi har brugt et testfoto taget med Nikon D60 ved ISO 800.

Du skal selv justere

En menu dukker op, og du har nu mulighed for at justere, hvor voldsom reduktionen af billedstøj skal være. Du risikerer at miste lidt af billedets detaljegrad, men det er en lille pris at betale for at redde et foto, der ellers ville være blevet kasseret.

Du justerer blot skyde-knapperne, indtil du er tilfreds og vælger ok.

Du kan også vælge at sætte et flueben i boksen "Remove JPG Artifact", og det kan anbefales, da det også er med at til at fjerne støj i fotoet.

Gentag processen

Hvis du gerne vil have reduktionen af billedstøj til at være vildere, kan du gentage processen eller blot klikke Ctrl+F.

Vi gjorde det to gange og fik fjernet en stor del af billedstøjen. Bagsiden er, vi har mistet detaljegrad i billedet, og farverne er blevet lidt fladere. Men igen, hvis det var det bedste foto fra et bryllup eller lignende, så er det nok til at leve med.

Reduktionen af billedstøj er især smart, hvis du vil have et foto fremkaldt i stort format. Ellers vil de små grynede områder nemlig være meget synlige.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos