Danske Google-drenge får Chrome i omdrejninger

Google har løftet sløret for nogle af nyhederne i den kommende Chrome 10. Her får browseren en markant hurtigere motor, og det kan søgegiganten takke en håndfuld danskere for.

Tilbage i 2007 åbnede Google en dansk udviklingsafdeling i Århus, og den har vist sig at få afgørende indflydelse på søgegigantens browser.

I den kommende version 10 af Chrome vil browseren nemlig have indbygget en stærkt forbedret JavaScript-motor, som de danske Google-drenge har været med til at snedkerere.

Motoren kaldes V8 og får nu tilføjet komponenten Crankshaft, eller på dansk krumtapaksel.

Med Crankshaft vil det ifølge Google være muligt at afvikle JavaScript-programmer 50 procent hurtigere end i dag.

I praksis betyder det, at websider vil åbne hurtigere, og programmer, baseret på JavaScript, ligeledes vil få et spark i bagdelen.

"Det giver webudviklere nogle helt nye muligheder, og vi er meget spændt på at se, hvordan de udnytter de teknologiske forbedringer i browseren", siger Anders Sandholm, der er med på det lille århusianske Google-hold, som er specialiseret i at udvikle virtuelle maskiner.

Google har længe forsøgt at markedsføre sin browser som lynende hurtig, men indtil nu er udbredelsen af Chrome ikke sket med Formel 1-hastighed.

Skal øge konkurrencen

Ifølge de seneste officielle tal fra FDIM.dk bruger kun omkring syv procent af danskerne Chrome, mens hele 70 procent går på nettet med Internet Explorer.

Men ifølge Google er målet for Chrome heller ikke at indtage verdensherredømmet og tvinge Internet Explorer i knæ.

"Chrome er sat i søen for at sparke til browserudviklingen. Da vi gik i gang med Chrome, var der ikke sket den store udvikling i flere år. Nu kan vi se, at alle browsere flytter på sig," forklarer Anders Sandholm.

Senest har vi set betaversionen af Internet Explorer 9, der understøtter nye webstandarder og kan udnytte grafikkort og flerkerne-processoren i nyere computere.

Samtidig har konkurrenten Mozilla fyret op under sin betaversion af Firefox 4, der gør det muligt at synkronisere indstillinger, kodeord og bogmærker på tværs af computere, og browseren har også forbedret organisering af faneblade samt multi-touch understøttelse i Windows 7.

Hvis du vil prøve Google Chrome, kan du downloade browseren her.

Den kan godt køre side om side med din nuværende browser.

Chrome vil automatisk blive opdateret til version 10 i løbet af de nye år, og den vil dermed få tilføjet Crankshaft.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job