Danske Google-drenge får Chrome i omdrejninger

Google har løftet sløret for nogle af nyhederne i den kommende Chrome 10. Her får browseren en markant hurtigere motor, og det kan søgegiganten takke en håndfuld danskere for.

Tilbage i 2007 åbnede Google en dansk udviklingsafdeling i Århus, og den har vist sig at få afgørende indflydelse på søgegigantens browser.

I den kommende version 10 af Chrome vil browseren nemlig have indbygget en stærkt forbedret JavaScript-motor, som de danske Google-drenge har været med til at snedkerere.

Motoren kaldes V8 og får nu tilføjet komponenten Crankshaft, eller på dansk krumtapaksel.

Med Crankshaft vil det ifølge Google være muligt at afvikle JavaScript-programmer 50 procent hurtigere end i dag.

I praksis betyder det, at websider vil åbne hurtigere, og programmer, baseret på JavaScript, ligeledes vil få et spark i bagdelen.

"Det giver webudviklere nogle helt nye muligheder, og vi er meget spændt på at se, hvordan de udnytter de teknologiske forbedringer i browseren", siger Anders Sandholm, der er med på det lille århusianske Google-hold, som er specialiseret i at udvikle virtuelle maskiner.

Google har længe forsøgt at markedsføre sin browser som lynende hurtig, men indtil nu er udbredelsen af Chrome ikke sket med Formel 1-hastighed.

Skal øge konkurrencen

Ifølge de seneste officielle tal fra FDIM.dk bruger kun omkring syv procent af danskerne Chrome, mens hele 70 procent går på nettet med Internet Explorer.

Men ifølge Google er målet for Chrome heller ikke at indtage verdensherredømmet og tvinge Internet Explorer i knæ.

"Chrome er sat i søen for at sparke til browserudviklingen. Da vi gik i gang med Chrome, var der ikke sket den store udvikling i flere år. Nu kan vi se, at alle browsere flytter på sig," forklarer Anders Sandholm.

Senest har vi set betaversionen af Internet Explorer 9, der understøtter nye webstandarder og kan udnytte grafikkort og flerkerne-processoren i nyere computere.

Samtidig har konkurrenten Mozilla fyret op under sin betaversion af Firefox 4, der gør det muligt at synkronisere indstillinger, kodeord og bogmærker på tværs af computere, og browseren har også forbedret organisering af faneblade samt multi-touch understøttelse i Windows 7.

Hvis du vil prøve Google Chrome, kan du downloade browseren her.

Den kan godt køre side om side med din nuværende browser.

Chrome vil automatisk blive opdateret til version 10 i løbet af de nye år, og den vil dermed få tilføjet Crankshaft.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network