Danske Google-drenge får Chrome i omdrejninger

Google har løftet sløret for nogle af nyhederne i den kommende Chrome 10. Her får browseren en markant hurtigere motor, og det kan søgegiganten takke en håndfuld danskere for.

Tilbage i 2007 åbnede Google en dansk udviklingsafdeling i Århus, og den har vist sig at få afgørende indflydelse på søgegigantens browser.

I den kommende version 10 af Chrome vil browseren nemlig have indbygget en stærkt forbedret JavaScript-motor, som de danske Google-drenge har været med til at snedkerere.

Motoren kaldes V8 og får nu tilføjet komponenten Crankshaft, eller på dansk krumtapaksel.

Med Crankshaft vil det ifølge Google være muligt at afvikle JavaScript-programmer 50 procent hurtigere end i dag.

I praksis betyder det, at websider vil åbne hurtigere, og programmer, baseret på JavaScript, ligeledes vil få et spark i bagdelen.

"Det giver webudviklere nogle helt nye muligheder, og vi er meget spændt på at se, hvordan de udnytter de teknologiske forbedringer i browseren", siger Anders Sandholm, der er med på det lille århusianske Google-hold, som er specialiseret i at udvikle virtuelle maskiner.

Google har længe forsøgt at markedsføre sin browser som lynende hurtig, men indtil nu er udbredelsen af Chrome ikke sket med Formel 1-hastighed.

Skal øge konkurrencen

Ifølge de seneste officielle tal fra FDIM.dk bruger kun omkring syv procent af danskerne Chrome, mens hele 70 procent går på nettet med Internet Explorer.

Men ifølge Google er målet for Chrome heller ikke at indtage verdensherredømmet og tvinge Internet Explorer i knæ.

"Chrome er sat i søen for at sparke til browserudviklingen. Da vi gik i gang med Chrome, var der ikke sket den store udvikling i flere år. Nu kan vi se, at alle browsere flytter på sig," forklarer Anders Sandholm.

Senest har vi set betaversionen af Internet Explorer 9, der understøtter nye webstandarder og kan udnytte grafikkort og flerkerne-processoren i nyere computere.

Samtidig har konkurrenten Mozilla fyret op under sin betaversion af Firefox 4, der gør det muligt at synkronisere indstillinger, kodeord og bogmærker på tværs af computere, og browseren har også forbedret organisering af faneblade samt multi-touch understøttelse i Windows 7.

Hvis du vil prøve Google Chrome, kan du downloade browseren her.

Den kan godt køre side om side med din nuværende browser.

Chrome vil automatisk blive opdateret til version 10 i løbet af de nye år, og den vil dermed få tilføjet Crankshaft.

A&Til

Innovationskonsulent

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S