Danske Google-drenge får Chrome i omdrejninger

Google har løftet sløret for nogle af nyhederne i den kommende Chrome 10. Her får browseren en markant hurtigere motor, og det kan søgegiganten takke en håndfuld danskere for.

Tilbage i 2007 åbnede Google en dansk udviklingsafdeling i Århus, og den har vist sig at få afgørende indflydelse på søgegigantens browser.

I den kommende version 10 af Chrome vil browseren nemlig have indbygget en stærkt forbedret JavaScript-motor, som de danske Google-drenge har været med til at snedkerere.

Motoren kaldes V8 og får nu tilføjet komponenten Crankshaft, eller på dansk krumtapaksel.

Med Crankshaft vil det ifølge Google være muligt at afvikle JavaScript-programmer 50 procent hurtigere end i dag.

I praksis betyder det, at websider vil åbne hurtigere, og programmer, baseret på JavaScript, ligeledes vil få et spark i bagdelen.

"Det giver webudviklere nogle helt nye muligheder, og vi er meget spændt på at se, hvordan de udnytter de teknologiske forbedringer i browseren", siger Anders Sandholm, der er med på det lille århusianske Google-hold, som er specialiseret i at udvikle virtuelle maskiner.

Google har længe forsøgt at markedsføre sin browser som lynende hurtig, men indtil nu er udbredelsen af Chrome ikke sket med Formel 1-hastighed.

Skal øge konkurrencen

Ifølge de seneste officielle tal fra FDIM.dk bruger kun omkring syv procent af danskerne Chrome, mens hele 70 procent går på nettet med Internet Explorer.

Men ifølge Google er målet for Chrome heller ikke at indtage verdensherredømmet og tvinge Internet Explorer i knæ.

"Chrome er sat i søen for at sparke til browserudviklingen. Da vi gik i gang med Chrome, var der ikke sket den store udvikling i flere år. Nu kan vi se, at alle browsere flytter på sig," forklarer Anders Sandholm.

Senest har vi set betaversionen af Internet Explorer 9, der understøtter nye webstandarder og kan udnytte grafikkort og flerkerne-processoren i nyere computere.

Samtidig har konkurrenten Mozilla fyret op under sin betaversion af Firefox 4, der gør det muligt at synkronisere indstillinger, kodeord og bogmærker på tværs af computere, og browseren har også forbedret organisering af faneblade samt multi-touch understøttelse i Windows 7.

Hvis du vil prøve Google Chrome, kan du downloade browseren her.

Den kan godt køre side om side med din nuværende browser.

Chrome vil automatisk blive opdateret til version 10 i løbet af de nye år, og den vil dermed få tilføjet Crankshaft.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Sektionschef til Commercial Management

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job