Hvorfor skal regnskabsprogrammer være så dødssyge?

En iværksætter har lavet et regnskabsprogram til alle os, der ikke fatter, hvad debet og kredit betyder.

Artikel top billede

Som erhvervsdrivende slipper vi ikke uden om at skulle aflægge regnskab.

Men behøver det være så dræbende kedeligt? Kan det ikke gøres på en måde, så det er lidt lettere at forstå?

Det hævder iværksætteren Toke Kruse, at det kan.

Han er administrerende  direktør i virksomheden Billy's Billing, hvor han sammen med sin kompagnon Sebastian Seilund har udviklet regnskabsprogrammet af samme navn.

Toke Kruse mener, at alt for mange regnskabsprogrammer taler et sprog, som normale mennesker ikke fatter, og at det kan være dræbende for motivationen hos mindre erhvervsdrivende.

Frustreret over regnskab

Han har selv været iværksætter gennem mange år og har i flere omgange været ved at gå til af frustration over at skulle bruge tid på at aflægge regnskab.

"Jeg er jo ikke blevet iværksætter for at uddanne mig til bogholder. Som iværksætter interesserer jeg mig for, om min virksomhed tjener penge, mens begreber som debet, kredit, balance og kassekladder bare ikke er en del af det sprog, som jeg eller de fleste andre mennesker taler," siger Toke Kruse.

Han forklarer, at han efter flere år med utallige timer foran Excel-ark og diverse regnskabsprogrammer helt droppede at føre sit eget regnskab.

I stedet valgte han at overlade regnskabsføring til en bogholder.

Men med det resultat, at han selv mistede føling med, hvordan virksomheden klarede sig.

"Det betød, at jeg mistede enormt meget viden om, hvordan den øjeblikkelige økonomiske tilstand er i virksomheden. Det var meget frustrerende for mig, at jeg først fik en opgørelse fra bogholderen hver tredje måned. Jeg vil vide det fra dag til dag," siger han.

Farvel til debet og kredit

Derfor fik han i 2008 ideen til at lave programmet Billy's Billing, og målsætningen har været at lave et program, som alle kan finde ud af at bruge.

Det har han blandt andet gjort ved at erstatte regnskabstekniske begreber med helt almindelige dagligdags begreber.

Eksempelvis er debet og kredit omdøbt til henholdsvis leverandører og kunder. Og i stedet for at bruge begrebet resultatopgørelse har Billy's Billing bare valgt at fortælle dig, hvor mange penge din virksomhed har tjent i denne måned.  

"Vi har i det hele taget prøvet at pakke det ind i en lidt mere let og sjov verden. Vi bruger eksempelvis også lyse farver og tegneseriefigurer på vores hjemmeside i stedet for at pakke det hele ind i en kedelig mørkeblå farve," siger han.

Men det er dog også faldet enkelte potentielle kunder for brystet.  

"Vi har fået alle mulige henvendelser fra folk, der siger "jamen, hvorfor bruger i en tegneseriefigur? Det virker slet ikke så seriøst som hos nogle af jeres konkurrenter". Men  der har vi altså helt bevidst valgt at sige, at vores stil er at køre det helt nede på jorden og bruge det sprogbrug, som vi selv taler," siger Toke Kruse.

Billy's Billing er en såkaldt cloud service. Det vil sige, at programmet ikke ligger nede på din computer, men i stedet logger du ind på billysbilling.dk og udfylder regnskabet direkte på hjemmesiden.

Du kan vælge mellem tre forskellige prismodeller, hvor den potentielt billigste koster 9 kroner, per faktura du afsender, mens den dyreste koster 189 kroner om måneden.

Læs også: Gør din hverdag lettere med digitale fakturaer

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos