Hvorfor skal regnskabsprogrammer være så dødssyge?

En iværksætter har lavet et regnskabsprogram til alle os, der ikke fatter, hvad debet og kredit betyder.

Artikel top billede

Som erhvervsdrivende slipper vi ikke uden om at skulle aflægge regnskab.

Men behøver det være så dræbende kedeligt? Kan det ikke gøres på en måde, så det er lidt lettere at forstå?

Det hævder iværksætteren Toke Kruse, at det kan.

Han er administrerende  direktør i virksomheden Billy's Billing, hvor han sammen med sin kompagnon Sebastian Seilund har udviklet regnskabsprogrammet af samme navn.

Toke Kruse mener, at alt for mange regnskabsprogrammer taler et sprog, som normale mennesker ikke fatter, og at det kan være dræbende for motivationen hos mindre erhvervsdrivende.

Frustreret over regnskab

Han har selv været iværksætter gennem mange år og har i flere omgange været ved at gå til af frustration over at skulle bruge tid på at aflægge regnskab.

"Jeg er jo ikke blevet iværksætter for at uddanne mig til bogholder. Som iværksætter interesserer jeg mig for, om min virksomhed tjener penge, mens begreber som debet, kredit, balance og kassekladder bare ikke er en del af det sprog, som jeg eller de fleste andre mennesker taler," siger Toke Kruse.

Han forklarer, at han efter flere år med utallige timer foran Excel-ark og diverse regnskabsprogrammer helt droppede at føre sit eget regnskab.

I stedet valgte han at overlade regnskabsføring til en bogholder.

Men med det resultat, at han selv mistede føling med, hvordan virksomheden klarede sig.

"Det betød, at jeg mistede enormt meget viden om, hvordan den øjeblikkelige økonomiske tilstand er i virksomheden. Det var meget frustrerende for mig, at jeg først fik en opgørelse fra bogholderen hver tredje måned. Jeg vil vide det fra dag til dag," siger han.

Farvel til debet og kredit

Derfor fik han i 2008 ideen til at lave programmet Billy's Billing, og målsætningen har været at lave et program, som alle kan finde ud af at bruge.

Det har han blandt andet gjort ved at erstatte regnskabstekniske begreber med helt almindelige dagligdags begreber.

Eksempelvis er debet og kredit omdøbt til henholdsvis leverandører og kunder. Og i stedet for at bruge begrebet resultatopgørelse har Billy's Billing bare valgt at fortælle dig, hvor mange penge din virksomhed har tjent i denne måned.  

"Vi har i det hele taget prøvet at pakke det ind i en lidt mere let og sjov verden. Vi bruger eksempelvis også lyse farver og tegneseriefigurer på vores hjemmeside i stedet for at pakke det hele ind i en kedelig mørkeblå farve," siger han.

Men det er dog også faldet enkelte potentielle kunder for brystet.  

"Vi har fået alle mulige henvendelser fra folk, der siger "jamen, hvorfor bruger i en tegneseriefigur? Det virker slet ikke så seriøst som hos nogle af jeres konkurrenter". Men  der har vi altså helt bevidst valgt at sige, at vores stil er at køre det helt nede på jorden og bruge det sprogbrug, som vi selv taler," siger Toke Kruse.

Billy's Billing er en såkaldt cloud service. Det vil sige, at programmet ikke ligger nede på din computer, men i stedet logger du ind på billysbilling.dk og udfylder regnskabet direkte på hjemmesiden.

Du kan vælge mellem tre forskellige prismodeller, hvor den potentielt billigste koster 9 kroner, per faktura du afsender, mens den dyreste koster 189 kroner om måneden.

Læs også: Gør din hverdag lettere med digitale fakturaer

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S