Norge slukker for FM-båndet om seks år

Kun DAB-radio i de norske fjelde i 2017.

De mere end 15 millioner FM-radioer, der findes i Norge, vil om seks år være ubrugelige. Den norske regering har nemlig besluttet at lukke for det gamle FM-sendesignal i 2017.

Dermed skal alle nordmænd ud og købe en digital DAB-radio, hvis de vil høre radio. I dag har blot 300.000 nordmænd en DAB-modtager.

Ifølge den norske statsradio giver DAB en bedre og mere stabil lyd.

De nuværende DAB-radioer kan ikke modtage den forbedrede teknologi DAB+, og avisen Aftenposten spekulerer derfor i, om der i starten skal sendes parallele signaler med DAB og den forbedrerede DAB+, så alle DAB-radioer vil kunne fungere i 2017.

Læs mere hos Aftenposten.no.

Læses lige nu

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Københavnsområdet

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S