Dansk IT får ny formand

På Dansk IT's årlige generalforsamling blev Lars Mathiesen fra Nykredit valgt til ny formand.

It-foreningen og interesserorganisationen Dansk IT skulle tirsdag på sin årlige generalforsamling udpege en ny formand for foreningen. Valget faldt på Lars Mathiesen, der er direktør for koncernudvikling og -it hos Nykredit.

»Jeg tror, at de har valgt mig, fordi de vil have en mand fra branchen. Jeg kender den danske it-branche ud og ind,« siger Lars Mathiesen til ComON.

En af den nye formands hjertesager er at styrke Dansk IT til gavn for medlemmerne.

»Jeg vil styrke foreningens ståsted som Danmarks største forum for it-kompetencer. Vi skal blive endnu bedre til at udnytte, at vi har landets bedste it-ressourcer til rådighed. Medlemmer skal dermed have nemmere ved at blive klogere på hinanden,« siger han.

Han påpeger desuden, at han ser det som en vigtig opgave at påvirke det omgivende samfund til at sætte it højere på dagsordenen.

»Vi skal også have it på den politiske dagsorden. It er helt naturlig del af en 15-årigs hverdag. Derfor skal vi gå foran med samfundsdebatten om, hvilke gode og dårlige sider, der følger i kølvandet på it. Den diskussion skal vi tage så snart som muligt. Det er vigtigt, fordi it er en vigtig del af vores hverdag,« siger Lars Mathiesen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job