Dansk IT får ny formand

På Dansk IT's årlige generalforsamling blev Lars Mathiesen fra Nykredit valgt til ny formand.

It-foreningen og interesserorganisationen Dansk IT skulle tirsdag på sin årlige generalforsamling udpege en ny formand for foreningen. Valget faldt på Lars Mathiesen, der er direktør for koncernudvikling og -it hos Nykredit.

»Jeg tror, at de har valgt mig, fordi de vil have en mand fra branchen. Jeg kender den danske it-branche ud og ind,« siger Lars Mathiesen til ComON.

En af den nye formands hjertesager er at styrke Dansk IT til gavn for medlemmerne.

»Jeg vil styrke foreningens ståsted som Danmarks største forum for it-kompetencer. Vi skal blive endnu bedre til at udnytte, at vi har landets bedste it-ressourcer til rådighed. Medlemmer skal dermed have nemmere ved at blive klogere på hinanden,« siger han.

Han påpeger desuden, at han ser det som en vigtig opgave at påvirke det omgivende samfund til at sætte it højere på dagsordenen.

»Vi skal også have it på den politiske dagsorden. It er helt naturlig del af en 15-årigs hverdag. Derfor skal vi gå foran med samfundsdebatten om, hvilke gode og dårlige sider, der følger i kølvandet på it. Den diskussion skal vi tage så snart som muligt. Det er vigtigt, fordi it er en vigtig del af vores hverdag,« siger Lars Mathiesen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S