Dansk IT får ny formand

På Dansk IT's årlige generalforsamling blev Lars Mathiesen fra Nykredit valgt til ny formand.

It-foreningen og interesserorganisationen Dansk IT skulle tirsdag på sin årlige generalforsamling udpege en ny formand for foreningen. Valget faldt på Lars Mathiesen, der er direktør for koncernudvikling og -it hos Nykredit.

»Jeg tror, at de har valgt mig, fordi de vil have en mand fra branchen. Jeg kender den danske it-branche ud og ind,« siger Lars Mathiesen til ComON.

En af den nye formands hjertesager er at styrke Dansk IT til gavn for medlemmerne.

»Jeg vil styrke foreningens ståsted som Danmarks største forum for it-kompetencer. Vi skal blive endnu bedre til at udnytte, at vi har landets bedste it-ressourcer til rådighed. Medlemmer skal dermed have nemmere ved at blive klogere på hinanden,« siger han.

Han påpeger desuden, at han ser det som en vigtig opgave at påvirke det omgivende samfund til at sætte it højere på dagsordenen.

»Vi skal også have it på den politiske dagsorden. It er helt naturlig del af en 15-årigs hverdag. Derfor skal vi gå foran med samfundsdebatten om, hvilke gode og dårlige sider, der følger i kølvandet på it. Den diskussion skal vi tage så snart som muligt. Det er vigtigt, fordi it er en vigtig del af vores hverdag,« siger Lars Mathiesen.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job