Dansk IT får ny formand

På Dansk IT's årlige generalforsamling blev Lars Mathiesen fra Nykredit valgt til ny formand.

It-foreningen og interesserorganisationen Dansk IT skulle tirsdag på sin årlige generalforsamling udpege en ny formand for foreningen. Valget faldt på Lars Mathiesen, der er direktør for koncernudvikling og -it hos Nykredit.

»Jeg tror, at de har valgt mig, fordi de vil have en mand fra branchen. Jeg kender den danske it-branche ud og ind,« siger Lars Mathiesen til ComON.

En af den nye formands hjertesager er at styrke Dansk IT til gavn for medlemmerne.

»Jeg vil styrke foreningens ståsted som Danmarks største forum for it-kompetencer. Vi skal blive endnu bedre til at udnytte, at vi har landets bedste it-ressourcer til rådighed. Medlemmer skal dermed have nemmere ved at blive klogere på hinanden,« siger han.

Han påpeger desuden, at han ser det som en vigtig opgave at påvirke det omgivende samfund til at sætte it højere på dagsordenen.

»Vi skal også have it på den politiske dagsorden. It er helt naturlig del af en 15-årigs hverdag. Derfor skal vi gå foran med samfundsdebatten om, hvilke gode og dårlige sider, der følger i kølvandet på it. Den diskussion skal vi tage så snart som muligt. Det er vigtigt, fordi it er en vigtig del af vores hverdag,« siger Lars Mathiesen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S