Dansk IT får ny formand

På Dansk IT's årlige generalforsamling blev Lars Mathiesen fra Nykredit valgt til ny formand.

It-foreningen og interesserorganisationen Dansk IT skulle tirsdag på sin årlige generalforsamling udpege en ny formand for foreningen. Valget faldt på Lars Mathiesen, der er direktør for koncernudvikling og -it hos Nykredit.

»Jeg tror, at de har valgt mig, fordi de vil have en mand fra branchen. Jeg kender den danske it-branche ud og ind,« siger Lars Mathiesen til ComON.

En af den nye formands hjertesager er at styrke Dansk IT til gavn for medlemmerne.

»Jeg vil styrke foreningens ståsted som Danmarks største forum for it-kompetencer. Vi skal blive endnu bedre til at udnytte, at vi har landets bedste it-ressourcer til rådighed. Medlemmer skal dermed have nemmere ved at blive klogere på hinanden,« siger han.

Han påpeger desuden, at han ser det som en vigtig opgave at påvirke det omgivende samfund til at sætte it højere på dagsordenen.

»Vi skal også have it på den politiske dagsorden. It er helt naturlig del af en 15-årigs hverdag. Derfor skal vi gå foran med samfundsdebatten om, hvilke gode og dårlige sider, der følger i kølvandet på it. Den diskussion skal vi tage så snart som muligt. Det er vigtigt, fordi it er en vigtig del af vores hverdag,« siger Lars Mathiesen.

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Afdelingschef for IT ServiceDesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S