Nu er Sega også ramt af datatyveri

Efter Sony og Nintendo er nu også Sega blevet ramt af et stort datatyveri.

Artikel top billede

Det japanske spilfirma Sega fortalte søndag at personlige informationer om 1,3 millioner kunder er blevet stjålet fra en af firmaets databaser. Det skulle både dreje sig om navne, fødselsdatoer, e-mail adresser og krypterede kodeord. Men betalingsinformationer som f.eks. kreditkort-numre skulle ikke være berørt.

Segas online-platform Sega Pass blev lukket efter angrebet.

”Vi undskylder, at vi har skabt problemer for kunderne. Vi vil arbejde på at forbedre vores sikkerhed,” lyder meldingen fra Sega-talsmand Yoko Nagasawa.

De fleste af de ramte brugere kommer fra Europa og Nordamerika. Det er Sega Europe med hovedsæde i London, som driver Sega Pass Online Network. Det fremgår ikke hvornår Sega Pass bliver aktiveret igen.

Kunderne blev allerede informeret kort tid efter angrebet. I en mail til kunderne oplyser Sega, at alle betalingsoplysninger er gemt hos en ekstern udbyder, og de skulle derfor være sikre. Alle kodeord er blevet nulstillet.

I april blev Sonys Playstation Network ramt af et meget stort angreb, hvor data om mere end 100 millioner brugere blev stjålet. PSN var herefter offline i mere end en måned.

Desuden har Nintendo også været under angreb. Det er angiveligt hackergruppen Lulzsec, der står bag.

Men denne gang har Lulzsec tværtimod lovet at hjælpe Sega med at finde de skyldige.
 

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S