Nu er Sega også ramt af datatyveri

Efter Sony og Nintendo er nu også Sega blevet ramt af et stort datatyveri.

Artikel top billede

Det japanske spilfirma Sega fortalte søndag at personlige informationer om 1,3 millioner kunder er blevet stjålet fra en af firmaets databaser. Det skulle både dreje sig om navne, fødselsdatoer, e-mail adresser og krypterede kodeord. Men betalingsinformationer som f.eks. kreditkort-numre skulle ikke være berørt.

Segas online-platform Sega Pass blev lukket efter angrebet.

”Vi undskylder, at vi har skabt problemer for kunderne. Vi vil arbejde på at forbedre vores sikkerhed,” lyder meldingen fra Sega-talsmand Yoko Nagasawa.

De fleste af de ramte brugere kommer fra Europa og Nordamerika. Det er Sega Europe med hovedsæde i London, som driver Sega Pass Online Network. Det fremgår ikke hvornår Sega Pass bliver aktiveret igen.

Kunderne blev allerede informeret kort tid efter angrebet. I en mail til kunderne oplyser Sega, at alle betalingsoplysninger er gemt hos en ekstern udbyder, og de skulle derfor være sikre. Alle kodeord er blevet nulstillet.

I april blev Sonys Playstation Network ramt af et meget stort angreb, hvor data om mere end 100 millioner brugere blev stjålet. PSN var herefter offline i mere end en måned.

Desuden har Nintendo også været under angreb. Det er angiveligt hackergruppen Lulzsec, der står bag.

Men denne gang har Lulzsec tværtimod lovet at hjælpe Sega med at finde de skyldige.
 

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network