Nu er Sega også ramt af datatyveri

Efter Sony og Nintendo er nu også Sega blevet ramt af et stort datatyveri.

Artikel top billede

Det japanske spilfirma Sega fortalte søndag at personlige informationer om 1,3 millioner kunder er blevet stjålet fra en af firmaets databaser. Det skulle både dreje sig om navne, fødselsdatoer, e-mail adresser og krypterede kodeord. Men betalingsinformationer som f.eks. kreditkort-numre skulle ikke være berørt.

Segas online-platform Sega Pass blev lukket efter angrebet.

”Vi undskylder, at vi har skabt problemer for kunderne. Vi vil arbejde på at forbedre vores sikkerhed,” lyder meldingen fra Sega-talsmand Yoko Nagasawa.

De fleste af de ramte brugere kommer fra Europa og Nordamerika. Det er Sega Europe med hovedsæde i London, som driver Sega Pass Online Network. Det fremgår ikke hvornår Sega Pass bliver aktiveret igen.

Kunderne blev allerede informeret kort tid efter angrebet. I en mail til kunderne oplyser Sega, at alle betalingsoplysninger er gemt hos en ekstern udbyder, og de skulle derfor være sikre. Alle kodeord er blevet nulstillet.

I april blev Sonys Playstation Network ramt af et meget stort angreb, hvor data om mere end 100 millioner brugere blev stjålet. PSN var herefter offline i mere end en måned.

Desuden har Nintendo også været under angreb. Det er angiveligt hackergruppen Lulzsec, der står bag.

Men denne gang har Lulzsec tværtimod lovet at hjælpe Sega med at finde de skyldige.
 

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Datawarehouse-udvikler

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS