Første HD-tv via IPTV kommer til Danmark

Bredbåndsfirmaet ComX vil nu tilbyde IPTV i High Definition med Canal Digitals filmkanal.

Det danske bredbåndsselskab ComX vil som de første i Danmark tilbyde High Definition IPTV. Det er TV i samme kvalitet som Blu-ray og HD DVD.

Den første kanal, som ComX udsender i HDTV, er CANAL+ Film HD, som leveres med 20 Mbit/s. ComX har valgt at anvende 1080i standarden, som på nuværende tidspunkt giver den højest kendte billedopløsning (1080x1920 pixels). I den nærmeste fremtid forventer ComX at tilbyde HDTV kanaler på op til 50 Mbit/s.

»Vi forventer at 2008 bliver året hvor HDTV på IPTV får sit gennembrud i Danmark. De nye muligheder vil fuldstændig ændre forbrugerens opfattelse af tv-mediet og vil skabe en stigende efterspørgsel efter høj kvalitet,« siger Finn Helmer, adm. dir. for ComX.

Andre udbydere af IPTV har dog planer i samme stil. Men Smile Content, der servicerer elselskabernes fiberkunder, regner først med at kunne tilbyde High Definition med de nye setup-bokse, der kommer til efteråret, skriver selskabet på sin hjemmeside.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S