Første HD-tv via IPTV kommer til Danmark

Bredbåndsfirmaet ComX vil nu tilbyde IPTV i High Definition med Canal Digitals filmkanal.

Det danske bredbåndsselskab ComX vil som de første i Danmark tilbyde High Definition IPTV. Det er TV i samme kvalitet som Blu-ray og HD DVD.

Den første kanal, som ComX udsender i HDTV, er CANAL+ Film HD, som leveres med 20 Mbit/s. ComX har valgt at anvende 1080i standarden, som på nuværende tidspunkt giver den højest kendte billedopløsning (1080x1920 pixels). I den nærmeste fremtid forventer ComX at tilbyde HDTV kanaler på op til 50 Mbit/s.

»Vi forventer at 2008 bliver året hvor HDTV på IPTV får sit gennembrud i Danmark. De nye muligheder vil fuldstændig ændre forbrugerens opfattelse af tv-mediet og vil skabe en stigende efterspørgsel efter høj kvalitet,« siger Finn Helmer, adm. dir. for ComX.

Andre udbydere af IPTV har dog planer i samme stil. Men Smile Content, der servicerer elselskabernes fiberkunder, regner først med at kunne tilbyde High Definition med de nye setup-bokse, der kommer til efteråret, skriver selskabet på sin hjemmeside.

Formpipe Software A/S

Junior Applikations-konsulent

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job