Første HD-tv via IPTV kommer til Danmark

Bredbåndsfirmaet ComX vil nu tilbyde IPTV i High Definition med Canal Digitals filmkanal.

Det danske bredbåndsselskab ComX vil som de første i Danmark tilbyde High Definition IPTV. Det er TV i samme kvalitet som Blu-ray og HD DVD.

Den første kanal, som ComX udsender i HDTV, er CANAL+ Film HD, som leveres med 20 Mbit/s. ComX har valgt at anvende 1080i standarden, som på nuværende tidspunkt giver den højest kendte billedopløsning (1080x1920 pixels). I den nærmeste fremtid forventer ComX at tilbyde HDTV kanaler på op til 50 Mbit/s.

»Vi forventer at 2008 bliver året hvor HDTV på IPTV får sit gennembrud i Danmark. De nye muligheder vil fuldstændig ændre forbrugerens opfattelse af tv-mediet og vil skabe en stigende efterspørgsel efter høj kvalitet,« siger Finn Helmer, adm. dir. for ComX.

Andre udbydere af IPTV har dog planer i samme stil. Men Smile Content, der servicerer elselskabernes fiberkunder, regner først med at kunne tilbyde High Definition med de nye setup-bokse, der kommer til efteråret, skriver selskabet på sin hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S