Første HD-tv via IPTV kommer til Danmark

Bredbåndsfirmaet ComX vil nu tilbyde IPTV i High Definition med Canal Digitals filmkanal.

Det danske bredbåndsselskab ComX vil som de første i Danmark tilbyde High Definition IPTV. Det er TV i samme kvalitet som Blu-ray og HD DVD.

Den første kanal, som ComX udsender i HDTV, er CANAL+ Film HD, som leveres med 20 Mbit/s. ComX har valgt at anvende 1080i standarden, som på nuværende tidspunkt giver den højest kendte billedopløsning (1080x1920 pixels). I den nærmeste fremtid forventer ComX at tilbyde HDTV kanaler på op til 50 Mbit/s.

»Vi forventer at 2008 bliver året hvor HDTV på IPTV får sit gennembrud i Danmark. De nye muligheder vil fuldstændig ændre forbrugerens opfattelse af tv-mediet og vil skabe en stigende efterspørgsel efter høj kvalitet,« siger Finn Helmer, adm. dir. for ComX.

Andre udbydere af IPTV har dog planer i samme stil. Men Smile Content, der servicerer elselskabernes fiberkunder, regner først med at kunne tilbyde High Definition med de nye setup-bokse, der kommer til efteråret, skriver selskabet på sin hjemmeside.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S