McAfee er skræmt af enormt Space Invaders spil

McAfee er blevet skræmt af en video, der viser to teenagere spille Space Invaders med vinduer i et højhus.

Den er helt gal hos sikkerhedsfirmaet McAfee. En video der viser to unge fyre hacke sig til kontrollen over et højhus' lyssystem og spille Space Invaders med vinduerne har jaget en skræk i livet hos sikkerhedseksperterne.

"Det er muligt, at denne demo kun er for sjov, men andre vil have mindre barnagtige mål," skriver McAfees forsker Francois Paget på sin http://www.avertlabs.com/research/blog/index.php/2009/05/22/urban-attack-on-infrastructure/" target="blank">blog.

"Et angreb kan føre til massive ødelæggelse, påvirke borgernes humør og give gigantiske finansielle tab. Uanset om videoen er falsk eller ægte, så bekræfter den, at hackere og cyberkriminelle har SCADA netværk i søgeren," skriver han.

Det er dog så som så med bekræftelsen, da ingen hackere har været involveret i udviklingen af videoen. Videoen er fup og fidus. Den er en viral reklamevideo der er udviklet i samme regi som den danske video, der viser en surfer på Sortedamsdosseringen. Den er lavet i anledning af en spilkonference, der blev aflyst.

Til gengæld er det knap så heldigt, hvis McAfees advarsler åbner hackernes øjne for SCADA systemers sårbarheder. SCADA systemer samler informationer og kontrollerer systemer i realtid inden for en lang række indistruelle områder.

Generelt er der en udbredt frygt blandt sikkerhedsfirmaer om, at SCADA systemer er meget sårbare overfor angreb. I april i år kom det frem, at russiske eller kinesiske hackere formentlig havde været inde i det amerikanske strømssystem.

Den amerikanske regering bekræftede mellem linjerne påstanden.

"Vi har kendt til sårbarheden i årevis. Efterhånden som vi lever mere og mere i en cyberverden stiger risikoen," sagde Janet Napolitano der er USAs anti-terror minister.

Se i øvrigt verdens fedeste omgang Space Invaders
her.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S