Ny lov sikrer taletidskunder mobilt indhold

Økonomiministeren fjerner den tvivl, der var, om hvor vidt taletidkunderne hos mobilselskaberne måtte betale for eksempelvis ringetoner via deres telefon.

Med et nyt lovforslag vil økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen sikre, at de cirka to millioner danske taletidskunder kan betale med telefonen, når de køber eksempelvis ringetoner, logoer, nyheder og lignende via deres telefon. Det skriver Dagbladet Børsen.

Hvis kunderne eksempelvis læser en avisnyhed på deres telefon og betaler den via deres taletidskort - så optræder mobilselskabet i realiteten som betalingsformidler, når en del af beløbet efterfølgende sendes videre til den avis, der har leveret nyheden.

Det faldt bankernes fællesorganisation, Finanstilsynet, for brystet, og derfor forsøgte tilsynet i foråret ved at henvise til EU-bestemmelser, at kaste grus i maskineriet og at kræve at mobilselskaberne udskilte den del af virksomheden, som stod for betalingen, i et selvstændigt selskab.

Hvis ikke de gjorde det, måtte de vinke farvel til muligheden for at sælge de 200.000 taletidskunder indhold fra uafhængige indholdsleverandører, som var udset til at trække mobilmarkedet videre, skriver Børsen.

Kun I tilfælde, hvor der var tale om små beløb, kunne kunderne få lov at bruge mobilen uden at teleselskabet først skulle oprette et nyt selskab. Disse grænser foreslår Bendt Bendtsen nu udvidet, så beløbet trukket på taletidskortet kan være op til 1100 kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere