IT Factory-skandalen: Nøglekilde vil ikke stå frem

Den sekretær der angiveligt lejede hotelværelset, hvor en person fra IT Factory havde hemmeligt kontor, vil ikke stå frem. Hun er den eneste der kan be- eller afkræfte hvem hun lejede hotelværelset for, og om hun fortalte Asger Jensby at nøglekortet skulle bruges på hotellet.

Det helt centrale spor i mysteriet om IT Factory er det nøglekort som Asger Jensby siger, han fandt sent lørdag aften på Stein Baggers kontor på IT Factory. Nøglekortet er fuldstændig anonymt. Der er med andre ord intet der viser, at det har forbindelse til hotel Schæffergården, hvor Stein Bagger ifølge Asger Jensbys forklaring havde et hemmeligt kontor.

ComON har i flere dage forsøgt at få kvinden, en direktionssekretær, der lejede værelset, til at stå frem. Hidtil uden held. De to centrale spørgsmål som kun hun kan besvare er dels, hvem der den 11. november bad hende om at leje hotelværelset på Schæffergården, og ikke mindst om det var hende, der lørdag eller søndag kunne fortælle Asger Jensby, at det annonyme nøglekort ville låse en dør til et hotelværelse på Schæffergården op.

ComON har forsøgt at få be- eller afkræftet så mange som muligt af de oplysninger som Asger Jensby kom med i forbindelse med pressemødet i mandags.

Hidtil har det ikke været muligt, at få placeret Stein Bagger på hotel Schæffergården. Ingen ansatte har ifølge hotellets direktør set Stein Bagger på hotellet. Hotellet er helt centralt fordi, det var der Asger Jensby eller folk på ordre fra Asger Jensby fjernede 22 ringbind, som de mener indeholdte Baggers private bilag, og tre ringbind, som afslørede svindlen i IT Factory.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job