EuroCom-aktien styrtdykker efter krisetegn

Et overtagelsesbud på det børsnoterede teknologihus, EuroCom, ligger betydeligt under selskabets markedsværdi. Det skyldes tvivl om selskabets teknologiske platform på sigt, og har sendt aktien i frit fald.

Hele 22 procent bragede aktierne i EuroCom Industries ned fredag eftermiddag på Københavns Fondsbørs. Det sker efter, at en potentiel køber har vurderet, at selskabet står over for store strategiske og teknologiske udfordringer, der betyder, at selskabets indtjening vil blive presset.

Det fremgår af en meddelelse, som EuroCom har sendt til Fondsbørsen. En unavngiven potentiel køber har bedt hovedaktionærerne i EuroCom, tyske EuroMarine Electronics, om en grundig gennemgang af selskabets aktiviteter forud for en eventuel overtagelse.

Det er i denne gennemgang, at den potentielle køber har fået kendskab til det, som - efter køberens vurdering - »kan indebære en øget risiko for, at EuroMarine Electronics forventninger ikke indfries.«

Køberne har nu afgivet et bud på EuroMarines ejerandel i EuroCom, som ifølge meddelelsen ligger betydeligt under den nuværende markedsværdi. Da meddelelsen blev offentliggjort lå EuroCom-aktien i kurs 11,60, men styrtdykkede kort efter til kurs 8. Efterfølgende har den rejst sig lidt igen kurs 9 kroner.

Teknoligiske problemer var ved at dræbe EuroCom i 2000
De teknologiske udfordringer drejer sig ifølge de potentielle købere sig især om EuroComs udvikling af en række nye produkter til radiokommunikation i skidsindustrien. Og det er meget dårlige nyheder for EuroCom, der netop er kommet tilbage til overfladen efter at have været ved at drukne i 2000. Her tabte selskabet halvdelen af sit salg og vendte et overskud på fire millioner kroner til et gigantunderskud på 109 millioner kroner.

Eurocom blev taget på sengen af en ny standard på markedet for skibskommunikation, som vandt overraskende hurtigt frem. Det betød, at Eurocom havde svært ved at slippe af med sine produkter baseret på den hidtidige standard. Nytegning af aktier og en meget skrap redningsaktion fik dog skuden tilbage på ret køl - efter at der var blevet sat yderligere 83 millioner kroner til i 2001 og 2002.

Sidste år lavede EuroCom for første gang siden katastrofeåret overskud, men er altså nu igen i risiko for at løbe ind i problemer.

Efter meddelelsen overførte Fondsbørsen selskabets aktie til observationslisten, indtil der foreligger yderligere information om købstilbudet.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)