Gamer-medaljer til Danmark

OL i computerspil er overstået. Danmark bringer medaljer med hjem.

Artikel top billede

World Cyber Games blev afgjort i denne weekend i Kina, og det endte med bronzemedaljer til det danske landshold.

Det var det danske hold i Counter-Strike, der sikrede sig en tredjeplads ved turneringen, der også kaldes for OL for computerspillere.

Bronzemedaljen blev en realitet, da det russiske landshold blev sendt ud efter to set med cifrene 16-12 og 16-12.

»Det var rigtig fedt, men vi er stadig lidt skuffede over i går, så der går nok et stykke tid, før vi bliver rigtig stolte af vores bronzemedaljer«, siger holdets kaptajn Danny ’Zonic’ Sørensen med henvisning til lørdagens skuffende semifinale, hvor danskerne blev slået af Sverige.

Det danske landshold består desuden af Martin ”Trace” Bang, Alexander ”Ave” Holdt, Christoffer Sunde og Oliver Minet.

På vej mod bronzekampen vandt det danske hold over blandt andet Finland og Australien i den indledende runde. I ottendedelsfinalen blev USA sendt ud af turneringen og i kvartfinalen måtte de kinesiske tilskuere se deres landshold gå samme vej.
I semifinalen blev det svenske landshold danskernes banemænd, men der var alligevel kræfter til at kæmpe bronzemedaljerne hjem i den sidste kamp, der resulterede i en præmie på 10.000 dollar.

De andre
Det var ikke kun Counter-Strike, der blev dystet i ved slutrunden. Ved FIFA-, Warcraft- og Trackmania-dysterne var danskerne også i ilden.
I bilspillet Trackmania kom danske Sonny ”Munkeholm” Hansen i kvartfinalen. I Warcraft-turneringen nåede Rene ”Ciara” Krag til ottendedelsfinalen. Den danske FIFA-spiller Jonas Laursen nåede dog aldrig videre fra de indledende kampe.

»Det er gået over alt forventning ved dette års World Cyber Games. Vi har virkelig bevist, at Danmark kan gøre sig gældende på den internationale esports-scene«, udtaler formand for eSport Danmark Jens Christian Ringdal.

Ved årets World Cyber Games var der 800 deltagere fra 78 lande.

 

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    BI Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse