Gamer-medaljer til Danmark

OL i computerspil er overstået. Danmark bringer medaljer med hjem.

Artikel top billede

World Cyber Games blev afgjort i denne weekend i Kina, og det endte med bronzemedaljer til det danske landshold.

Det var det danske hold i Counter-Strike, der sikrede sig en tredjeplads ved turneringen, der også kaldes for OL for computerspillere.

Bronzemedaljen blev en realitet, da det russiske landshold blev sendt ud efter to set med cifrene 16-12 og 16-12.

»Det var rigtig fedt, men vi er stadig lidt skuffede over i går, så der går nok et stykke tid, før vi bliver rigtig stolte af vores bronzemedaljer«, siger holdets kaptajn Danny ’Zonic’ Sørensen med henvisning til lørdagens skuffende semifinale, hvor danskerne blev slået af Sverige.

Det danske landshold består desuden af Martin ”Trace” Bang, Alexander ”Ave” Holdt, Christoffer Sunde og Oliver Minet.

På vej mod bronzekampen vandt det danske hold over blandt andet Finland og Australien i den indledende runde. I ottendedelsfinalen blev USA sendt ud af turneringen og i kvartfinalen måtte de kinesiske tilskuere se deres landshold gå samme vej.
I semifinalen blev det svenske landshold danskernes banemænd, men der var alligevel kræfter til at kæmpe bronzemedaljerne hjem i den sidste kamp, der resulterede i en præmie på 10.000 dollar.

De andre
Det var ikke kun Counter-Strike, der blev dystet i ved slutrunden. Ved FIFA-, Warcraft- og Trackmania-dysterne var danskerne også i ilden.
I bilspillet Trackmania kom danske Sonny ”Munkeholm” Hansen i kvartfinalen. I Warcraft-turneringen nåede Rene ”Ciara” Krag til ottendedelsfinalen. Den danske FIFA-spiller Jonas Laursen nåede dog aldrig videre fra de indledende kampe.

»Det er gået over alt forventning ved dette års World Cyber Games. Vi har virkelig bevist, at Danmark kan gøre sig gældende på den internationale esports-scene«, udtaler formand for eSport Danmark Jens Christian Ringdal.

Ved årets World Cyber Games var der 800 deltagere fra 78 lande.

 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision