Gamer-medaljer til Danmark

OL i computerspil er overstået. Danmark bringer medaljer med hjem.

Artikel top billede

World Cyber Games blev afgjort i denne weekend i Kina, og det endte med bronzemedaljer til det danske landshold.

Det var det danske hold i Counter-Strike, der sikrede sig en tredjeplads ved turneringen, der også kaldes for OL for computerspillere.

Bronzemedaljen blev en realitet, da det russiske landshold blev sendt ud efter to set med cifrene 16-12 og 16-12.

»Det var rigtig fedt, men vi er stadig lidt skuffede over i går, så der går nok et stykke tid, før vi bliver rigtig stolte af vores bronzemedaljer«, siger holdets kaptajn Danny ’Zonic’ Sørensen med henvisning til lørdagens skuffende semifinale, hvor danskerne blev slået af Sverige.

Det danske landshold består desuden af Martin ”Trace” Bang, Alexander ”Ave” Holdt, Christoffer Sunde og Oliver Minet.

På vej mod bronzekampen vandt det danske hold over blandt andet Finland og Australien i den indledende runde. I ottendedelsfinalen blev USA sendt ud af turneringen og i kvartfinalen måtte de kinesiske tilskuere se deres landshold gå samme vej.
I semifinalen blev det svenske landshold danskernes banemænd, men der var alligevel kræfter til at kæmpe bronzemedaljerne hjem i den sidste kamp, der resulterede i en præmie på 10.000 dollar.

De andre
Det var ikke kun Counter-Strike, der blev dystet i ved slutrunden. Ved FIFA-, Warcraft- og Trackmania-dysterne var danskerne også i ilden.
I bilspillet Trackmania kom danske Sonny ”Munkeholm” Hansen i kvartfinalen. I Warcraft-turneringen nåede Rene ”Ciara” Krag til ottendedelsfinalen. Den danske FIFA-spiller Jonas Laursen nåede dog aldrig videre fra de indledende kampe.

»Det er gået over alt forventning ved dette års World Cyber Games. Vi har virkelig bevist, at Danmark kan gøre sig gældende på den internationale esports-scene«, udtaler formand for eSport Danmark Jens Christian Ringdal.

Ved årets World Cyber Games var der 800 deltagere fra 78 lande.

 

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland