Gamer-medaljer til Danmark

OL i computerspil er overstået. Danmark bringer medaljer med hjem.

Artikel top billede

World Cyber Games blev afgjort i denne weekend i Kina, og det endte med bronzemedaljer til det danske landshold.

Det var det danske hold i Counter-Strike, der sikrede sig en tredjeplads ved turneringen, der også kaldes for OL for computerspillere.

Bronzemedaljen blev en realitet, da det russiske landshold blev sendt ud efter to set med cifrene 16-12 og 16-12.

»Det var rigtig fedt, men vi er stadig lidt skuffede over i går, så der går nok et stykke tid, før vi bliver rigtig stolte af vores bronzemedaljer«, siger holdets kaptajn Danny ’Zonic’ Sørensen med henvisning til lørdagens skuffende semifinale, hvor danskerne blev slået af Sverige.

Det danske landshold består desuden af Martin ”Trace” Bang, Alexander ”Ave” Holdt, Christoffer Sunde og Oliver Minet.

På vej mod bronzekampen vandt det danske hold over blandt andet Finland og Australien i den indledende runde. I ottendedelsfinalen blev USA sendt ud af turneringen og i kvartfinalen måtte de kinesiske tilskuere se deres landshold gå samme vej.
I semifinalen blev det svenske landshold danskernes banemænd, men der var alligevel kræfter til at kæmpe bronzemedaljerne hjem i den sidste kamp, der resulterede i en præmie på 10.000 dollar.

De andre
Det var ikke kun Counter-Strike, der blev dystet i ved slutrunden. Ved FIFA-, Warcraft- og Trackmania-dysterne var danskerne også i ilden.
I bilspillet Trackmania kom danske Sonny ”Munkeholm” Hansen i kvartfinalen. I Warcraft-turneringen nåede Rene ”Ciara” Krag til ottendedelsfinalen. Den danske FIFA-spiller Jonas Laursen nåede dog aldrig videre fra de indledende kampe.

»Det er gået over alt forventning ved dette års World Cyber Games. Vi har virkelig bevist, at Danmark kan gøre sig gældende på den internationale esports-scene«, udtaler formand for eSport Danmark Jens Christian Ringdal.

Ved årets World Cyber Games var der 800 deltagere fra 78 lande.

 

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job