Nu kommer Google Music

Nu lancerer Google den nye service Google Music, der skal hjælpe musikelskende surfere med hurtige links til kunstnere, tekster og cd-titler.

Google lancerer torsdag det nyeste skud på Google-stammen - Google Music - der skal give internetsøgende hurtige links til kunstnere, tekster og cd-titler.

»Google Music vil gøre det muligt at søge på bands, kunstnere, albums eller sange i hovedsøgefeltet, og så vil resultaterne komme til syne på toppen af siden,« siger Googles vicedirektør for søgeprodukter og brugeroplevelser, Marissa Mayer, ifølge den amerikanske nyhedstjeneste Cnet.

Som vi kender det fra Google i dag, vil der også være links til kommercielle indkøbssteder som for eksempel Apples iTunes, RealNetworks Rhapsody og Amazons eMusic, som er Googles foreløbige forretningspartnere.

»Vi bygger ikke en musikbutik - vi følger folk hen til iTunes (og andre musikbutikker, red.). Det har længe været et af brugernes store udækkede behov,« siger Marissa Mayer.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job