Zune til Europa i slutningen af 2007

Microsoft regner med smide deres musikafspiller Zune på markedet i Europa i løbet af 2007.

Microsoft er nu så tilfreds med salget af deres musikafspiller Zune, at de er begyndt at kigge over Atlanten. Ifølge marketingsdirektør Jason Reindorp vil Microsoft begynde at sælge Zune i Europa i løbet af 2007.

Der er blevet sagt meget om salget af Zune. Udefra kan det være svært at vurdere, om salget går strygende, hvilket Microsoft selv hævder, eller salget er en stor fiasko. Nu er Microsoft dog så tilfredse med antallet af solgte Zune-afspillere, at de ikke vil nøjes med at udfordre den gamle rival Apple på det amerikanske marked.

»Du kan ikke finde en mere veletableret konkurrent. Men vi har det rigtig godt med de første skridt, vi har taget,« sagde Jason Reindorp lørdag til Reuters.

Han forklarede samtidig, at Microsoft endnu ikke kan sætte dato på, hvornår de første Zune-afspillere bliver solgt i Europa, men at det sandsynligvis bliver i 2007.

Ifølge Microsoft har Zune en markedsandel på 10,2 procent i USA inden for afspillere med 30 gigabyte. Dermed er der stadig langt op til Apple, som er den alt-dominerende markedsleder.

»Vi prøver ikke at indhente Apple. Vi er meget realistiske, og har en tre-års-plan, som stille og roligt skal placere os på kortet,« sagde han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere