Rekordår for internetbørs

2004 bliver det hidtil bedre år for den danske mini-børs, Dansk AMP, der er baseret på nethandel. Den samlede omsætning i de første tre kvartaler er femdoblet.

Der er hastig vækst at spore for den lille internet-baserede børs, Dansk AMP. I årets første tre kvartaler steg den samlede aktiehandel fra 27 millioner kroner til 138 millioner kroner. Dermed er den samlede handel i 2004 nu mere end tre gange højere end for hele 2003.

90 procent af handlen i tredje kvartal stammer dog fra to handler, som blev gennemført uden om børsen i foråret. Handlerne skete i selskabet, der ejer Aller-koncernen, Rella Holding, men er siden blevet tvunget over på børsen, hvilket alle handler i noterede selskaber skal.

Renset for den handel er omsætningen faldet i tredje kvartal for børsen, der i modsætning til Københavns Fondsbørs appellerer til væsentlig mindre virksomheder.

»Vi kommer fra et meget højt niveau, og for året som helhed er fremgangen yderst tilfredsstillende. Vi nyder godt af den voksende interesse for at investere i også mindre selskabers aktier,« siger administrerende direktør Thomas Andersen, Dansk AMP.

I øjeblikket er 13 selskaber noteret på Dansk AMP. De fire selskaber, der blev noteret i første halvår, er Keops Kollegiet Bispebjerg, Ejendomsselskabet Toftevej, Difko Bolig Århus samt FC Midtjylland, som dermed blev den første sportsklub på internetbørsen.

Til foråret ventes it-branchen at gøre sin debut på Dansk AMP. To it-selskaber står på spring til Dansk AMP. Typisk henter selskaber, der noteres på Horsens-børsen mellem 10 og 25 millioner kroner.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec