Google åbner for søgning i satellitbilleder

Google har lavet en ny funktion i Google Maps, hvor man kan se et satellitbillede af ens hjem eller arbejdsplads. Indtil videre er der dog kun detaljerede billeder af Nordamerika.

Nu kan man se et satellitbillede, når man surfer ind på Google Maps. Indtil videre er der dog kun detaljerede billeder af Nordamerika tilgængelige.

Tjenesten gik i luften mandag. I øjeblikket kan der dog kun hentes detaljerede billeder af Nordamerika. Resten af verden kan kun ses på landeniveau.

Google fik adgang til billederne, da det købte kortvirksomheden Keyhole Maps for godt seks måneder siden.

Dermed er Keyholes kort, kommet gratis til ud netsurferne. Tidligere har man skulle betale for at benytte Keyholes kort.

I første omgang får man et almindeligt kort op på skærmen, når man surfer ind på Google Maps. Men ude i siden er indført en ny knap, der hedder "satellite", og som giver adgang til satelitbilleder, af det kortudsnit man har på skærmen.

Det varierer, hvor tæt man kan komme på. De mest detaljerede billeder findes i Nordamerika, hvor man enkelte steder kan komme tæt nok på til at se enkelte huse. Det er cirka halvdelen af kontinentet, der dækkes med de detaljerede billeder.

Google meddeler intet om, hvor hurtigt tjenesten vil blive udbygget. Heller ikke om den med tiden kommer til at tilbyde detaljerede billeder af resten af verden.

I følge CNN har den nye tjeneste skabt uro om, hvorvidt den kan bruges til overvågning. Men det afviser Keyhole Maps:

»Der er ingen grund til bekymring, fordi billederne generelt er mellem 6 og 12 måneder gamle. Og man vil ikke være i stand til at læse nummerplader, eller se hvad en enkelt person foretager sig,« siger Keyhole Maps direktør, John Hanke til CNN.

Aller Media A/S

Engineering Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S