Google åbner for søgning i satellitbilleder

Google har lavet en ny funktion i Google Maps, hvor man kan se et satellitbillede af ens hjem eller arbejdsplads. Indtil videre er der dog kun detaljerede billeder af Nordamerika.

Nu kan man se et satellitbillede, når man surfer ind på Google Maps. Indtil videre er der dog kun detaljerede billeder af Nordamerika tilgængelige.

Tjenesten gik i luften mandag. I øjeblikket kan der dog kun hentes detaljerede billeder af Nordamerika. Resten af verden kan kun ses på landeniveau.

Google fik adgang til billederne, da det købte kortvirksomheden Keyhole Maps for godt seks måneder siden.

Dermed er Keyholes kort, kommet gratis til ud netsurferne. Tidligere har man skulle betale for at benytte Keyholes kort.

I første omgang får man et almindeligt kort op på skærmen, når man surfer ind på Google Maps. Men ude i siden er indført en ny knap, der hedder "satellite", og som giver adgang til satelitbilleder, af det kortudsnit man har på skærmen.

Det varierer, hvor tæt man kan komme på. De mest detaljerede billeder findes i Nordamerika, hvor man enkelte steder kan komme tæt nok på til at se enkelte huse. Det er cirka halvdelen af kontinentet, der dækkes med de detaljerede billeder.

Google meddeler intet om, hvor hurtigt tjenesten vil blive udbygget. Heller ikke om den med tiden kommer til at tilbyde detaljerede billeder af resten af verden.

I følge CNN har den nye tjeneste skabt uro om, hvorvidt den kan bruges til overvågning. Men det afviser Keyhole Maps:

»Der er ingen grund til bekymring, fordi billederne generelt er mellem 6 og 12 måneder gamle. Og man vil ikke være i stand til at læse nummerplader, eller se hvad en enkelt person foretager sig,« siger Keyhole Maps direktør, John Hanke til CNN.

Læses lige nu

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Automation Developer til Team Process Automation

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Senior konsulent

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S