Google åbner for søgning i satellitbilleder

Google har lavet en ny funktion i Google Maps, hvor man kan se et satellitbillede af ens hjem eller arbejdsplads. Indtil videre er der dog kun detaljerede billeder af Nordamerika.

Nu kan man se et satellitbillede, når man surfer ind på Google Maps. Indtil videre er der dog kun detaljerede billeder af Nordamerika tilgængelige.

Tjenesten gik i luften mandag. I øjeblikket kan der dog kun hentes detaljerede billeder af Nordamerika. Resten af verden kan kun ses på landeniveau.

Google fik adgang til billederne, da det købte kortvirksomheden Keyhole Maps for godt seks måneder siden.

Dermed er Keyholes kort, kommet gratis til ud netsurferne. Tidligere har man skulle betale for at benytte Keyholes kort.

I første omgang får man et almindeligt kort op på skærmen, når man surfer ind på Google Maps. Men ude i siden er indført en ny knap, der hedder "satellite", og som giver adgang til satelitbilleder, af det kortudsnit man har på skærmen.

Det varierer, hvor tæt man kan komme på. De mest detaljerede billeder findes i Nordamerika, hvor man enkelte steder kan komme tæt nok på til at se enkelte huse. Det er cirka halvdelen af kontinentet, der dækkes med de detaljerede billeder.

Google meddeler intet om, hvor hurtigt tjenesten vil blive udbygget. Heller ikke om den med tiden kommer til at tilbyde detaljerede billeder af resten af verden.

I følge CNN har den nye tjeneste skabt uro om, hvorvidt den kan bruges til overvågning. Men det afviser Keyhole Maps:

»Der er ingen grund til bekymring, fordi billederne generelt er mellem 6 og 12 måneder gamle. Og man vil ikke være i stand til at læse nummerplader, eller se hvad en enkelt person foretager sig,« siger Keyhole Maps direktør, John Hanke til CNN.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead Data Platform Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland