Banker overvejer mobiludgave af Dankortet

Masser af andre muligheder end teleselskabernes digitale pung.

Det var uden bankernes velsignelse, da TDC, Telia, Telenor og 3 i sidste uge lancerede en ny fælles tjeneste, hvor mobiltelefonens sim-kort fungerer som digital tegnebog.

Banksektorens manglende opbakning betyder dog ikke, at der aldrig kommer en digital version af Dankortet. Bankenes fælles selskab Nets overvejer at lancere sine egne mobil-løsninger, der i givet fald ville kunne konkurrere med teleselskabernes løsning.

Det fremgår af et skriftlig svar fra Nets, som ComON bad kommentere teleselskabernes digitale tegnebog.
”Nets afsøger markedet og ser på forskellige muligheder i øjeblikket sammen med bankerne”, hedder det.

Meldingen fra Nets skal ses i lys af, at selskabet har haft konkrete forhandlinger med teleselskaberne, men at forhandlingerne foreløbigt er strandet. Parterne kan ifølge ComONs oplysninger ikke blive enige om prisen.

”Vi byder velkommen til teleselskabernes initiativ. Vi har i nogen tid været bekendt med, at det var på vej, så der er ikke noget overraskende i udspillet. Der kommer mange nye og spændende alternativer på mobilen, og vi ser dette som et af de mere interessante, men det bliver først rigtig interessant, når hele indholdet i den fysiske tegnebog, herunder betalingskortene kan komme ind i mobilen. Vi ser derfor frem til at fortsætte dialogen med mobiloperatørerne,” hedder det i svaret fra Nets.

Der er dog sandsynligvis mere end blot forhandlingstaktik bag dagens udmelding.
Bankerne er ikke særligt tilbøjelige til at dele Dankort-forretning med andre, med mindre prisen for de nye mobile muligheder bliver meget attraktiv. Nets kunne selv lancere en mere avanceret version eller en software-version af Dankortet, bekræfter selskabet.

”I forbindelse med videreudviklingen af Dankortet ser vi blandt andet på mulighederne for, at Dankortet kan anvendes kontaktløst og dermed også fra mobilen. Da Dankortet dækker hele den danske befolkning bredt, mener vi også, at der i fremtiden kan komme flere muligheder, kontaktløst, chip eller mobil, afhængig af hvad forbrugeren foretrækker,” skriver informationsmedarbejder, Michael Rufeldt fra Nets i svaret til ComON.

Det kontaktløse Dankort ville skulle bruge NFC (Near Field Communication). Det ville være nok blot at holde det op foran kortlæseren, men man skulle stadig taste sin pinkode ind på kortlæseren – og stadig medbringe det fysiske Dankort.

Nets erkender da også, at en software-version af kortet, som man kunne have på sin mobiltelefon, ville have større gennemslagskraft:

”Det er klart, at teleselskabernes styrke er sim-kortet, mens vores styrke er betalinger. Denne model er den, der har været diskuteret på europæisk plan, bl.a. mellem bankerne og mobiloperatørerne, og som er et godt bud på et sikkert element, hvor man kan opbevare kortdata. Der er dog stadig mange alternativer, og de NFC-telefoner, der understøtter SIM-kortet er endnu ikke på markedet,” hedder det i erklæringen fra bankernes fælles selskab.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Enterprise Architect - Data Intelligence Platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ledende applikationsarkitekt til Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

    Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job