Banker overvejer mobiludgave af Dankortet

Masser af andre muligheder end teleselskabernes digitale pung.

Det var uden bankernes velsignelse, da TDC, Telia, Telenor og 3 i sidste uge lancerede en ny fælles tjeneste, hvor mobiltelefonens sim-kort fungerer som digital tegnebog.

Banksektorens manglende opbakning betyder dog ikke, at der aldrig kommer en digital version af Dankortet. Bankenes fælles selskab Nets overvejer at lancere sine egne mobil-løsninger, der i givet fald ville kunne konkurrere med teleselskabernes løsning.

Det fremgår af et skriftlig svar fra Nets, som ComON bad kommentere teleselskabernes digitale tegnebog.
”Nets afsøger markedet og ser på forskellige muligheder i øjeblikket sammen med bankerne”, hedder det.

Meldingen fra Nets skal ses i lys af, at selskabet har haft konkrete forhandlinger med teleselskaberne, men at forhandlingerne foreløbigt er strandet. Parterne kan ifølge ComONs oplysninger ikke blive enige om prisen.

”Vi byder velkommen til teleselskabernes initiativ. Vi har i nogen tid været bekendt med, at det var på vej, så der er ikke noget overraskende i udspillet. Der kommer mange nye og spændende alternativer på mobilen, og vi ser dette som et af de mere interessante, men det bliver først rigtig interessant, når hele indholdet i den fysiske tegnebog, herunder betalingskortene kan komme ind i mobilen. Vi ser derfor frem til at fortsætte dialogen med mobiloperatørerne,” hedder det i svaret fra Nets.

Der er dog sandsynligvis mere end blot forhandlingstaktik bag dagens udmelding.
Bankerne er ikke særligt tilbøjelige til at dele Dankort-forretning med andre, med mindre prisen for de nye mobile muligheder bliver meget attraktiv. Nets kunne selv lancere en mere avanceret version eller en software-version af Dankortet, bekræfter selskabet.

”I forbindelse med videreudviklingen af Dankortet ser vi blandt andet på mulighederne for, at Dankortet kan anvendes kontaktløst og dermed også fra mobilen. Da Dankortet dækker hele den danske befolkning bredt, mener vi også, at der i fremtiden kan komme flere muligheder, kontaktløst, chip eller mobil, afhængig af hvad forbrugeren foretrækker,” skriver informationsmedarbejder, Michael Rufeldt fra Nets i svaret til ComON.

Det kontaktløse Dankort ville skulle bruge NFC (Near Field Communication). Det ville være nok blot at holde det op foran kortlæseren, men man skulle stadig taste sin pinkode ind på kortlæseren – og stadig medbringe det fysiske Dankort.

Nets erkender da også, at en software-version af kortet, som man kunne have på sin mobiltelefon, ville have større gennemslagskraft:

”Det er klart, at teleselskabernes styrke er sim-kortet, mens vores styrke er betalinger. Denne model er den, der har været diskuteret på europæisk plan, bl.a. mellem bankerne og mobiloperatørerne, og som er et godt bud på et sikkert element, hvor man kan opbevare kortdata. Der er dog stadig mange alternativer, og de NFC-telefoner, der understøtter SIM-kortet er endnu ikke på markedet,” hedder det i erklæringen fra bankernes fælles selskab.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg