Banker overvejer mobiludgave af Dankortet

Masser af andre muligheder end teleselskabernes digitale pung.

Det var uden bankernes velsignelse, da TDC, Telia, Telenor og 3 i sidste uge lancerede en ny fælles tjeneste, hvor mobiltelefonens sim-kort fungerer som digital tegnebog.

Banksektorens manglende opbakning betyder dog ikke, at der aldrig kommer en digital version af Dankortet. Bankenes fælles selskab Nets overvejer at lancere sine egne mobil-løsninger, der i givet fald ville kunne konkurrere med teleselskabernes løsning.

Det fremgår af et skriftlig svar fra Nets, som ComON bad kommentere teleselskabernes digitale tegnebog.
”Nets afsøger markedet og ser på forskellige muligheder i øjeblikket sammen med bankerne”, hedder det.

Meldingen fra Nets skal ses i lys af, at selskabet har haft konkrete forhandlinger med teleselskaberne, men at forhandlingerne foreløbigt er strandet. Parterne kan ifølge ComONs oplysninger ikke blive enige om prisen.

”Vi byder velkommen til teleselskabernes initiativ. Vi har i nogen tid været bekendt med, at det var på vej, så der er ikke noget overraskende i udspillet. Der kommer mange nye og spændende alternativer på mobilen, og vi ser dette som et af de mere interessante, men det bliver først rigtig interessant, når hele indholdet i den fysiske tegnebog, herunder betalingskortene kan komme ind i mobilen. Vi ser derfor frem til at fortsætte dialogen med mobiloperatørerne,” hedder det i svaret fra Nets.

Der er dog sandsynligvis mere end blot forhandlingstaktik bag dagens udmelding.
Bankerne er ikke særligt tilbøjelige til at dele Dankort-forretning med andre, med mindre prisen for de nye mobile muligheder bliver meget attraktiv. Nets kunne selv lancere en mere avanceret version eller en software-version af Dankortet, bekræfter selskabet.

”I forbindelse med videreudviklingen af Dankortet ser vi blandt andet på mulighederne for, at Dankortet kan anvendes kontaktløst og dermed også fra mobilen. Da Dankortet dækker hele den danske befolkning bredt, mener vi også, at der i fremtiden kan komme flere muligheder, kontaktløst, chip eller mobil, afhængig af hvad forbrugeren foretrækker,” skriver informationsmedarbejder, Michael Rufeldt fra Nets i svaret til ComON.

Det kontaktløse Dankort ville skulle bruge NFC (Near Field Communication). Det ville være nok blot at holde det op foran kortlæseren, men man skulle stadig taste sin pinkode ind på kortlæseren – og stadig medbringe det fysiske Dankort.

Nets erkender da også, at en software-version af kortet, som man kunne have på sin mobiltelefon, ville have større gennemslagskraft:

”Det er klart, at teleselskabernes styrke er sim-kortet, mens vores styrke er betalinger. Denne model er den, der har været diskuteret på europæisk plan, bl.a. mellem bankerne og mobiloperatørerne, og som er et godt bud på et sikkert element, hvor man kan opbevare kortdata. Der er dog stadig mange alternativer, og de NFC-telefoner, der understøtter SIM-kortet er endnu ikke på markedet,” hedder det i erklæringen fra bankernes fælles selskab.

Læses lige nu

    Annonce

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Viborg

    Midtjylland

    Statens IT

    Datacenter og Netværksspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,