Projektkaos æder it-gevinster op

I fire ud af ti tilfælde overskrider de danske virksomheder budgettet, når de køber nyt økonomisystem - og typisk ender systemet med at blive 20 procent dyrere end planlagt.

Dårlig styring og for få afsatte ressourcer betyder ofte, at de danske virksomheder kommer til at bruge for mange penge, når de køber nyt it-system.

Sådan lyder konklusionen i en endnu ikke offentliggjort rapport om det danske ERP-marked lavet af ERP-analytikeren Herbert Nathan, skriver Dagbladet Børsen.

»I gennemsnit bliver budgetterne fortsat overskredet ved fire ud af ti implementeringer og typisk ender et system med at blive 20 procent dyrere end planlagt, men der er også eksempler på projekter, der er blevet dobbelt så dyre som planlagt. Det skyldes typisk manglende styring af projektets omfang, for få interne ressourcer samt i mange tilfælde utilstrækkelig ledelsesinvolvering hos kunden selv,« siger Herbert Nathan til Børsen.

Blandt de virksomheder, der indgår i Nathans undersøgelse, vurderer 57 procent, at netop dette betyder, at investeringen i it-systemet aldrig har tjent sig hjem, eller at det har taget over tre år at høste gevinsten.

Over de næste tre år forventer de danske virksomheder ifølge analysen IT i Praksis fra Rambøll Management, at investere omkring fire milliarder kroner i nye ERP-systemer (økonomistyringssystemer). Herbert Nathan forventer dog, at den regning bliver op i mod en milliard større.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere