Google TV-flop koster Logitech dyrt

Google ville erobre verdens fjernsyn, men det gik ikke helt efter planen. Regningen er endt hos Logitech.

Artikel top billede

Logitech var de første til at lancere en boks med Google TV-platformen sidste år – men det har været en dyr fornøjelse for selskabet. Som ComON kunne fortælle i december, har Google TV-platformen været ramt af mange problemer. Der er store ambitioner om at smelte fjernsyn og web sammen i Google TV, som bruger en version af Android der er tilpasset fjernsyn. Men anmeldelserne af Logitechs Revue-boks har været negative, og forhandlerne har sendt flere bokse tilbage end der er solgt, skriver The Register.

Nu har Logitech sænket prisen for boksen fra de oprindelige 300 dollar til 100 dollar, og samtidig erkender selskabet nu at Google TV-eventyret har kostet et tab på mindst 34 mio. dollar eller 175 mio. kr. Det belaster Logitechs regnskab for første kvartal, som netop er fremlagt.

Google TV blev første gang demonstreret i maj på udviklerkonferencen I/O i San Francisco. Platformen er baseret på en simpel computer, der enten kan integreres direkte i fjernsynet eller indbygges i en ekstern boks. Denne computer bruger Android som operativsystem og Chrome som browser.

Med den nye platform kan tv-seerne frit springe mellem tv- og web-indhold og hente både gratis og betalingspligtige tv-kanaler direkte fra nettet. Desuden kan indholdet automatisk skræddersys til brugerens præferencer. Et halvgennemsigtigt Google-søgefelt lægges hen over skærmen.

Men anmeldelserne har klaget over, at det er for svært at betjene systemet og der mangler indhold. Desuden er for mange fejl, som Google dog har lovet at rette med opdateringer.

Logitech har tidligere afvist rygter om, at man vil stoppe produktionen af Revue. I stedet vil Logitech holde fast i Google TV-platformen, men nu er prisen for boksen altså reduceret betydeligt.

Det ser ud til at Google har svært ved at overbevise forbrugerne om, at Google TV er den rigtige metode til at gå web-adgang på fjernsynet.

I øjeblikket kan man blandt andet se tv-serier og film fra Netflix og Amazon med Google TV, men flere af de store amerikanske tv-stationer som NBC, CBS og ABC vil ikke understøtte denne tv-platform.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S