Google TV-flop koster Logitech dyrt

Google ville erobre verdens fjernsyn, men det gik ikke helt efter planen. Regningen er endt hos Logitech.

Artikel top billede

Logitech var de første til at lancere en boks med Google TV-platformen sidste år – men det har været en dyr fornøjelse for selskabet. Som ComON kunne fortælle i december, har Google TV-platformen været ramt af mange problemer. Der er store ambitioner om at smelte fjernsyn og web sammen i Google TV, som bruger en version af Android der er tilpasset fjernsyn. Men anmeldelserne af Logitechs Revue-boks har været negative, og forhandlerne har sendt flere bokse tilbage end der er solgt, skriver The Register.

Nu har Logitech sænket prisen for boksen fra de oprindelige 300 dollar til 100 dollar, og samtidig erkender selskabet nu at Google TV-eventyret har kostet et tab på mindst 34 mio. dollar eller 175 mio. kr. Det belaster Logitechs regnskab for første kvartal, som netop er fremlagt.

Google TV blev første gang demonstreret i maj på udviklerkonferencen I/O i San Francisco. Platformen er baseret på en simpel computer, der enten kan integreres direkte i fjernsynet eller indbygges i en ekstern boks. Denne computer bruger Android som operativsystem og Chrome som browser.

Med den nye platform kan tv-seerne frit springe mellem tv- og web-indhold og hente både gratis og betalingspligtige tv-kanaler direkte fra nettet. Desuden kan indholdet automatisk skræddersys til brugerens præferencer. Et halvgennemsigtigt Google-søgefelt lægges hen over skærmen.

Men anmeldelserne har klaget over, at det er for svært at betjene systemet og der mangler indhold. Desuden er for mange fejl, som Google dog har lovet at rette med opdateringer.

Logitech har tidligere afvist rygter om, at man vil stoppe produktionen af Revue. I stedet vil Logitech holde fast i Google TV-platformen, men nu er prisen for boksen altså reduceret betydeligt.

Det ser ud til at Google har svært ved at overbevise forbrugerne om, at Google TV er den rigtige metode til at gå web-adgang på fjernsynet.

I øjeblikket kan man blandt andet se tv-serier og film fra Netflix og Amazon med Google TV, men flere af de store amerikanske tv-stationer som NBC, CBS og ABC vil ikke understøtte denne tv-platform.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S