Google TV-flop koster Logitech dyrt

Google ville erobre verdens fjernsyn, men det gik ikke helt efter planen. Regningen er endt hos Logitech.

Artikel top billede

Logitech var de første til at lancere en boks med Google TV-platformen sidste år – men det har været en dyr fornøjelse for selskabet. Som ComON kunne fortælle i december, har Google TV-platformen været ramt af mange problemer. Der er store ambitioner om at smelte fjernsyn og web sammen i Google TV, som bruger en version af Android der er tilpasset fjernsyn. Men anmeldelserne af Logitechs Revue-boks har været negative, og forhandlerne har sendt flere bokse tilbage end der er solgt, skriver The Register.

Nu har Logitech sænket prisen for boksen fra de oprindelige 300 dollar til 100 dollar, og samtidig erkender selskabet nu at Google TV-eventyret har kostet et tab på mindst 34 mio. dollar eller 175 mio. kr. Det belaster Logitechs regnskab for første kvartal, som netop er fremlagt.

Google TV blev første gang demonstreret i maj på udviklerkonferencen I/O i San Francisco. Platformen er baseret på en simpel computer, der enten kan integreres direkte i fjernsynet eller indbygges i en ekstern boks. Denne computer bruger Android som operativsystem og Chrome som browser.

Med den nye platform kan tv-seerne frit springe mellem tv- og web-indhold og hente både gratis og betalingspligtige tv-kanaler direkte fra nettet. Desuden kan indholdet automatisk skræddersys til brugerens præferencer. Et halvgennemsigtigt Google-søgefelt lægges hen over skærmen.

Men anmeldelserne har klaget over, at det er for svært at betjene systemet og der mangler indhold. Desuden er for mange fejl, som Google dog har lovet at rette med opdateringer.

Logitech har tidligere afvist rygter om, at man vil stoppe produktionen af Revue. I stedet vil Logitech holde fast i Google TV-platformen, men nu er prisen for boksen altså reduceret betydeligt.

Det ser ud til at Google har svært ved at overbevise forbrugerne om, at Google TV er den rigtige metode til at gå web-adgang på fjernsynet.

I øjeblikket kan man blandt andet se tv-serier og film fra Netflix og Amazon med Google TV, men flere af de store amerikanske tv-stationer som NBC, CBS og ABC vil ikke understøtte denne tv-platform.

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet