Getmore har selskaber i Pakistan og på Cypern

Selskaber på Cypern og i Pakistan har tråde til onlineforhandleren Getmore, som er i skattemyndighedernes søgelys. Selskaberne er sandsynligvis redskaber i Getmores indkøb via tyske distributører.

Artikel top billede

Onlineforhandleren Getmore opererer fortsat gennem et net af selskaber, som strækker sig helt til Pakistan.

Ifølge oplysninger til ComONs søsteravis CRN driver en af de tidligere ejere af det danske Getmore, Kaiser Raja, blandt andet et it-selskab - også med navnet Getmore - i den pakistanske by Rawalpindi. I løbet af foråret søgte selskabet både teknikere og økonomimedarbejdere via flere pakistanske jobportaler.

I det pakistanske Getmore-selskab er der ifølge CRNs oplysninger ansat en person ved navn Adeel Younas, som angiveligt er den samme person, som ved nytårstid på papiret overtog det danske Getmore fra netop Kaiser Raja og hans to øvrige partnere, Sagib Hussain og Asif Mahmood.

Indkøb via Cypern
CRN har tidligere afsløret, hvordan de tidligere ejer af Getmores brugte det cypriotiske selskab Fameclass Assets Ltd. til at gennemføre sin momssvindel. Men efter ejerskiftet ved nytår er den cypriotiske model tilsyneladende fortsat.

Kilder oplyser til CRN, at Fameclass Assets i dag er genopstået på sin gamle adresse i den cypriotiske hovedstad Nicosia under navnet Mirakey Distribution. Via dette selskab har Getmores indkøbsteam - på op mod ti personer - indkøbt varer gennem fortrinsvis tyske distributører som Ingram Micro, Devil og Wave. Indkøbene løber ifølge en kilde op i millioner af euro.

Skat er uvidende
Lederen af Skats afdeling for økonomiske kriminalitet, Martin Vollmer, siger til CRN, at han ikke kender til den pakistanske forbindelse til Getmore.

»Vi har mig bekendt ikke nogen viden om, hvad der foregår i Pakistan. Vi har ikke noget samarbejde med de pakistanske myndigheder, og vi har ikke nogen mulighed for at undersøge forholdene der,« siger han.

Hverken Getmores nuværende direktør Steen Mortensen eller den tidligere medejer og direktør Kaiser Raja ønsker at kommentere CRNs oplysninger.


Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S