Getmore har selskaber i Pakistan og på Cypern

Selskaber på Cypern og i Pakistan har tråde til onlineforhandleren Getmore, som er i skattemyndighedernes søgelys. Selskaberne er sandsynligvis redskaber i Getmores indkøb via tyske distributører.

Artikel top billede

Onlineforhandleren Getmore opererer fortsat gennem et net af selskaber, som strækker sig helt til Pakistan.

Ifølge oplysninger til ComONs søsteravis CRN driver en af de tidligere ejere af det danske Getmore, Kaiser Raja, blandt andet et it-selskab - også med navnet Getmore - i den pakistanske by Rawalpindi. I løbet af foråret søgte selskabet både teknikere og økonomimedarbejdere via flere pakistanske jobportaler.

I det pakistanske Getmore-selskab er der ifølge CRNs oplysninger ansat en person ved navn Adeel Younas, som angiveligt er den samme person, som ved nytårstid på papiret overtog det danske Getmore fra netop Kaiser Raja og hans to øvrige partnere, Sagib Hussain og Asif Mahmood.

Indkøb via Cypern
CRN har tidligere afsløret, hvordan de tidligere ejer af Getmores brugte det cypriotiske selskab Fameclass Assets Ltd. til at gennemføre sin momssvindel. Men efter ejerskiftet ved nytår er den cypriotiske model tilsyneladende fortsat.

Kilder oplyser til CRN, at Fameclass Assets i dag er genopstået på sin gamle adresse i den cypriotiske hovedstad Nicosia under navnet Mirakey Distribution. Via dette selskab har Getmores indkøbsteam - på op mod ti personer - indkøbt varer gennem fortrinsvis tyske distributører som Ingram Micro, Devil og Wave. Indkøbene løber ifølge en kilde op i millioner af euro.

Skat er uvidende
Lederen af Skats afdeling for økonomiske kriminalitet, Martin Vollmer, siger til CRN, at han ikke kender til den pakistanske forbindelse til Getmore.

»Vi har mig bekendt ikke nogen viden om, hvad der foregår i Pakistan. Vi har ikke noget samarbejde med de pakistanske myndigheder, og vi har ikke nogen mulighed for at undersøge forholdene der,« siger han.

Hverken Getmores nuværende direktør Steen Mortensen eller den tidligere medejer og direktør Kaiser Raja ønsker at kommentere CRNs oplysninger.


Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura