Getmore har selskaber i Pakistan og på Cypern

Selskaber på Cypern og i Pakistan har tråde til onlineforhandleren Getmore, som er i skattemyndighedernes søgelys. Selskaberne er sandsynligvis redskaber i Getmores indkøb via tyske distributører.

Artikel top billede

Onlineforhandleren Getmore opererer fortsat gennem et net af selskaber, som strækker sig helt til Pakistan.

Ifølge oplysninger til ComONs søsteravis CRN driver en af de tidligere ejere af det danske Getmore, Kaiser Raja, blandt andet et it-selskab - også med navnet Getmore - i den pakistanske by Rawalpindi. I løbet af foråret søgte selskabet både teknikere og økonomimedarbejdere via flere pakistanske jobportaler.

I det pakistanske Getmore-selskab er der ifølge CRNs oplysninger ansat en person ved navn Adeel Younas, som angiveligt er den samme person, som ved nytårstid på papiret overtog det danske Getmore fra netop Kaiser Raja og hans to øvrige partnere, Sagib Hussain og Asif Mahmood.

Indkøb via Cypern
CRN har tidligere afsløret, hvordan de tidligere ejer af Getmores brugte det cypriotiske selskab Fameclass Assets Ltd. til at gennemføre sin momssvindel. Men efter ejerskiftet ved nytår er den cypriotiske model tilsyneladende fortsat.

Kilder oplyser til CRN, at Fameclass Assets i dag er genopstået på sin gamle adresse i den cypriotiske hovedstad Nicosia under navnet Mirakey Distribution. Via dette selskab har Getmores indkøbsteam - på op mod ti personer - indkøbt varer gennem fortrinsvis tyske distributører som Ingram Micro, Devil og Wave. Indkøbene løber ifølge en kilde op i millioner af euro.

Skat er uvidende
Lederen af Skats afdeling for økonomiske kriminalitet, Martin Vollmer, siger til CRN, at han ikke kender til den pakistanske forbindelse til Getmore.

»Vi har mig bekendt ikke nogen viden om, hvad der foregår i Pakistan. Vi har ikke noget samarbejde med de pakistanske myndigheder, og vi har ikke nogen mulighed for at undersøge forholdene der,« siger han.

Hverken Getmores nuværende direktør Steen Mortensen eller den tidligere medejer og direktør Kaiser Raja ønsker at kommentere CRNs oplysninger.


Læses lige nu

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS