Justitsministeren holder Getmore-svar hemmeligt

En redegørelse om skattesagen mod Multimedia World og Getmore er stemplet som fortrolig.

Medlemmerne af Folketingets skatteudvalg er indtil videre de eneste, der kan følge med i politiet og Skats efterforskning mod de tidligere ejere af onlineforhandlerne Multimedia World og Getmore.

I sidste uge fik skatteudvalget en redegørelse om sagen fra justitsminister Lars Barfoed. Men på grund af sagens karakter er redegørelsen blevet hemmeligstemplet af ministeriet.

Souschef i Justitsministeriets politikontor, Carsten Madsen, fortæller til CRN, at redegørelsen bliver holdt fortrolig, fordi den indeholder »personfølsomme oplysninger i en konkret sag, som er under efterforskning.«

Den hemmelige redegørelse er et resultat af en række spørgsmål fra SF’s skatteordfører Jesper Petersen, som har bedt om redegørelsen på baggrund af CRN’s dækning af sagen.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job