Over en million danske Messenger-brugere

Mere end hver sjette danskere bruger nu MSN Messenger, som primært bruges til at holde kontakt med familie og venner.

Antallet af danskere, der bruger MSN Messenger, har netop rundet en million. Månedligt er 1.019.000 danskere online med Messenger, og brugen af instant messaging har for længst overhalet brugen af SMS.

Helen Petrie, som er ekspert i menneskers interaktion med computere ved City University i London, har undersøgt, hvorfor vi bruger instant messaging og til hvilken slags kommunikation. Undersøgelsen er foretaget i 13 lande blandt i alt 49.391 mennesker, heraf 620 fra Danmark.

95 procent af de danske deltagere bruger instant messaging til at tale med deres venner. Halvdelen bruger instant messaging til at aftale, hvor og hvornår de skal mødes.

Instant messaging bliver både brugt i privat sammenhæng og i forbindelse med arbejde. 61 procent bruger det til at sende fotos og filer, mens knap halvtreds procent holder kontakt til familien med instant messaging.

Fælles for de danskere, der er blevet spurgt, er, at de er online meget længere tid, end de aktivt bruger MSN Messenger.

»Jeg bruger MSN Messenger til at »hyggechatte« med venner, chatte med personer fra min studiegruppe i forbindelse med projekter og til at »tale« med mine forældre. Jeg sender ofte filer i forbindelse med studiet, men også hvis jeg lige ønsker at dele et eller andet med nogle venner, der er online,« fortæller 23-årige Ulrich, der i øjeblikket er bosat i Canada, og også bruger webcam til at kommunikere med omverdenen.

69 procent af deltagerne i undersøgelsen bruger instant messaging hver dag eller næsten hver dag, og syv procent bruger det flere gange om ugen eller mindre. 24 procent bruger ikke instant messaging.

På verdensplan har MSN Messenger mere end 350 millioner brugere hver måned.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S