123Hjemmeside tjener penge på udenlandseventyr

Næsten halvdelen af de nye kunder er udenlandske.

Det har indtil videre vist sig som den rigtige beslutning for 123Hjemmeside at søge udlandet.

Det danske firma, der sælger gør-det-selv hjemmesider til private kunder og små erhvervsdrivende, har offentliggjort sit seneste årsregnskab, der viser en vækst på 13 procent i omsætningen og en fordobling af årets resultat til 2,6 millioner kroner.

Overskuddet kommer ikke mindst fra udenlandseventyret i blandt andet Norge, Sverige og Finland. Firmaet håber nu på yderligere vækst i kølvandet på udvidelsen til flere europæiske markeder, som ComON beskrev i sidste måned i artiklen: Google Adwords, Amazon og dansk ydmyghed sender 123hjemmeside ud i Europa. Nemlig Frankrig, Spanien, Italien og Finland.
35 procent af omsætningen kommer fra udlandet, og 44 procent af kundetilgangen kommer også uden for Danmark.

Internationaliseringen er forholdsvis nem, fordi firmaet kan håndtere de fleste lande fra København, og altså ikke behøver at etablere nationale salgskontorer. Meget af salgsarbejdet foregår via reklamer på Google Adwords.

”Den væsentligste gevinst ved at være til stede på flere markeder er, at vi via flere og større salgskanaler kan nå endnu flere kunder. Vores internationale ekspansion har vist sig som en solid vækst-driver. Her spiller vores kompetencer inden for bl.a. oversættelser, lokale domæner og lokale betalingsmidler en central rolle,” siger Morten Elk, adm. direktør, 123hjemmeside.

123hjemmeside har i dag omkring 45.000 betalende abonnenter. En stor del af dem kom til, da TDC i 2009 lukkede sin hjemmesidetjeneste for private og sendte kunderne i armene på 123Hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S