Vi er os selv på Facebook

Vi gider ikke fremstå bedre end vi er

Tiderne hvor fedladne mænd i netundertrøjer beskrev sig selv som Brad Pitt, og kvinder pyntede på fødselsdatoen på nettet er endegyldt ovre. I stedet står vi ved, hvem vi er. Det viser ny forskning, der gør op med den hidtil herskende idealized virtual-identity hypothesis, der siger, at vi viser en idealiseret udgave af os selv online.

"Der er intet tegn på selvidealisering. Resultaterne viser, at folk ikke bruger deres sociale profiler på at fremstille en idealiseret udgave af sig selv. I stedet er sociale netværk et effektivt medie til at vise, hvem man er, og det er måske nøglen til netværkenes succes," skriver forskerne bag.

Forskerne har undersøgt 236 unge tyskere og amerikaneres profiler på Myspace og Facebook. Deltagerne i undersøgelsen er mellem 17-22 år. Dermed er undersøgelsen baseret på såkaldte digitale indfødte - dem der er vokset op med internettet og mobiltelefoner.

I stedet for at fremstå bedre end man er, så bruger man i stedet Facebook som en udvidelse af ens almindelige virkelighed og personlighed i virkeligheden. Forskerne peger selv på, at deres undersøgelse ikke viser noget om, hvordan folk der er vokset op uden at være online, bruger Facebook.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere