Telenor tager hul på Edge-telefoni

I dag åbner telenor sit såkaldte Edge-net. Netværket giver en forsmag på 3G-telefoniens velsignelser.

Norske telefonkunder får med åbningen af Telenors Edge-net mulighed for et smugkig på de kommende 3G-tjenester.

Edge er en teknisk opgradering af det eksisterende GSM-net, som indebærer, at hastigheden øges på mobiltjenesterne, og som giver mulighed for nye spændende tjenester.

Mobilnettet er i dag er helt eller delvist opgraderet i visse dele af Norge. I løbet af den nærmeste fremtid vil landets 35 største byer have adgang til Edge-nettet.

»Ambitionen er at hele GSM-nettet skal være opgraderet i løbet af næste år,« siger koncerndirektør Morten Karlsen Sørby, ansvarlig for det norske marked i Telenor.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere