Dræberspil skal forbydes

Endnu en fremtrædende tysker taler nu for at forbyde dræberspil, som han kalder dem. Han er ikke sikker på, at der er en sammenhæng mellem spil og skolemassakrer, men han synes tvivlen skal komme uskyldige skolebørn til gode.

Kampagnen for at forbyde skydespil i Tyskland breder sig. Formanden for den tyske politiforening i delstaten Hessen mener, at vreden fra forurettede gamere er en lille pris at betale for at uskyldige skolebørn ikke bliver skudt ned af forrykte unge.

"Vi ved, at skolemassakrer næsten altid bliver begået af inkarnerede dræberspillere. Den handling, de begår, minder foruroligende meget, om det som foregår i spillene. Der er ikke noget bevis for, at de regelmæssige besøg i virtueller dræberverdener har noget med de efterfølgende skolemassakrer at gøre. Men man kan heller ikke udelukke det. Når vi har en mulighed for at eliminere en mulig årsag til skyderierne, så skal vi gøre det. Verden bliver ikke et ringere sted af, at der ikke længere findes dræberspil," siger Heini Schmitt fra den tyske delstat til avisen Echo.

I Tyskland er debatten om computerspil blusset op efter en ung mand tidligere på måneden skød og dræbte 15 elever på sin tidligere skole.

Den 17-årige spillede Counter-Strike og havde angiveligt spillet Far Cry 2 aftenen før skyderierne. Mere eller mindre lødige undersøgelser har flere gange fastslået at der er en sammenhæng mellem spil og vold. Og det er da også bevist, at flere school-shootere var inkarnerede FirstPersonShooter spillere, og dermed begik handlinger som lignede dem, de var vant til i spillenes verden.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision