Politiker anmelder Wikipedia for Nazi-propaganda

En tysk politiker har anmeldt Wikipedia for at sprede nazi-propaganda. For mange nazi-symboler, siger hun.

Wikipedia bliver måske slæbt i retten i Tyskland. I Tyskland er det forbudt at bruge nazi-symboler, og en tysk politiker har nu anmeldt Wikipedia for at have bragt for mange nazi-symboler i de tyske artikler om Nazismen.

»Omfanget og gengivelsen af symboler er mere, end der er brug for i dokumentationen og den politiske opdragelse, mener jeg.«

Sådan sagde Katina Schubert, der er næstformand for partiet venstrefløjspartiet Die Linke, til Reuters.

»Det her handler ikke om at begrænse ytringsfriheden, det handler om at finde ud af, hvor grænserne går,« siger Schubert.

Hun henviste først og fremmest til en wiki, der fortæller om nazisternes ungdomsorganisation. Da ComON tjekkede artiklen om Hitler Jugend, kunne man følge et link til en side med 15 forskellige billeder, hvoraf de syv var symboler. Et enkelt symbol var gengivet to gange.

Politikeren fortalte, at hun havde rådført sig med jura-kyndige, inden hun anmeldte Wikipedia til politiet. Hun håber, at hendes initiativ vil få folk til at diskutere, om ekstremister må bruge internettet til at sprede had mod jøder og andre etniske grupper.

Hun mener, at historien skal dokumenteres korrekt, men at dokumentationen kan tage overhånd og udvikle sig til propaganda.

Katinka Schuberts har dog med sin anmeldelse mødt kritik i sine egne rækker.

»Katinka Schubert forstår ikke de selv-regulerende mekanismer i Wikipedia,« siger Heikko Hilker, der er en venstreorienteret medie-ekspert fra Sachsens parlament.

Han mener, at kontroversielt indhold på Wikipedia altid vil være afbalanceret, da brugerne kan diskutere ændringer på en wiki. Der vil blot gå sekunder, før propaganda ville blive slettet, siger han.

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center Applikationer i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect