Politiker anmelder Wikipedia for Nazi-propaganda

En tysk politiker har anmeldt Wikipedia for at sprede nazi-propaganda. For mange nazi-symboler, siger hun.

Wikipedia bliver måske slæbt i retten i Tyskland. I Tyskland er det forbudt at bruge nazi-symboler, og en tysk politiker har nu anmeldt Wikipedia for at have bragt for mange nazi-symboler i de tyske artikler om Nazismen.

»Omfanget og gengivelsen af symboler er mere, end der er brug for i dokumentationen og den politiske opdragelse, mener jeg.«

Sådan sagde Katina Schubert, der er næstformand for partiet venstrefløjspartiet Die Linke, til Reuters.

»Det her handler ikke om at begrænse ytringsfriheden, det handler om at finde ud af, hvor grænserne går,« siger Schubert.

Hun henviste først og fremmest til en wiki, der fortæller om nazisternes ungdomsorganisation. Da ComON tjekkede artiklen om Hitler Jugend, kunne man følge et link til en side med 15 forskellige billeder, hvoraf de syv var symboler. Et enkelt symbol var gengivet to gange.

Politikeren fortalte, at hun havde rådført sig med jura-kyndige, inden hun anmeldte Wikipedia til politiet. Hun håber, at hendes initiativ vil få folk til at diskutere, om ekstremister må bruge internettet til at sprede had mod jøder og andre etniske grupper.

Hun mener, at historien skal dokumenteres korrekt, men at dokumentationen kan tage overhånd og udvikle sig til propaganda.

Katinka Schuberts har dog med sin anmeldelse mødt kritik i sine egne rækker.

»Katinka Schubert forstår ikke de selv-regulerende mekanismer i Wikipedia,« siger Heikko Hilker, der er en venstreorienteret medie-ekspert fra Sachsens parlament.

Han mener, at kontroversielt indhold på Wikipedia altid vil være afbalanceret, da brugerne kan diskutere ændringer på en wiki. Der vil blot gå sekunder, før propaganda ville blive slettet, siger han.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job