Politiker anmelder Wikipedia for Nazi-propaganda

En tysk politiker har anmeldt Wikipedia for at sprede nazi-propaganda. For mange nazi-symboler, siger hun.

Wikipedia bliver måske slæbt i retten i Tyskland. I Tyskland er det forbudt at bruge nazi-symboler, og en tysk politiker har nu anmeldt Wikipedia for at have bragt for mange nazi-symboler i de tyske artikler om Nazismen.

»Omfanget og gengivelsen af symboler er mere, end der er brug for i dokumentationen og den politiske opdragelse, mener jeg.«

Sådan sagde Katina Schubert, der er næstformand for partiet venstrefløjspartiet Die Linke, til Reuters.

»Det her handler ikke om at begrænse ytringsfriheden, det handler om at finde ud af, hvor grænserne går,« siger Schubert.

Hun henviste først og fremmest til en wiki, der fortæller om nazisternes ungdomsorganisation. Da ComON tjekkede artiklen om Hitler Jugend, kunne man følge et link til en side med 15 forskellige billeder, hvoraf de syv var symboler. Et enkelt symbol var gengivet to gange.

Politikeren fortalte, at hun havde rådført sig med jura-kyndige, inden hun anmeldte Wikipedia til politiet. Hun håber, at hendes initiativ vil få folk til at diskutere, om ekstremister må bruge internettet til at sprede had mod jøder og andre etniske grupper.

Hun mener, at historien skal dokumenteres korrekt, men at dokumentationen kan tage overhånd og udvikle sig til propaganda.

Katinka Schuberts har dog med sin anmeldelse mødt kritik i sine egne rækker.

»Katinka Schubert forstår ikke de selv-regulerende mekanismer i Wikipedia,« siger Heikko Hilker, der er en venstreorienteret medie-ekspert fra Sachsens parlament.

Han mener, at kontroversielt indhold på Wikipedia altid vil være afbalanceret, da brugerne kan diskutere ændringer på en wiki. Der vil blot gå sekunder, før propaganda ville blive slettet, siger han.

Læses lige nu

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent i Jylland

    Midtjylland

    Djøf

    IT-sikkerhedskonsulent

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension