Politiker anmelder Wikipedia for Nazi-propaganda

En tysk politiker har anmeldt Wikipedia for at sprede nazi-propaganda. For mange nazi-symboler, siger hun.

Wikipedia bliver måske slæbt i retten i Tyskland. I Tyskland er det forbudt at bruge nazi-symboler, og en tysk politiker har nu anmeldt Wikipedia for at have bragt for mange nazi-symboler i de tyske artikler om Nazismen.

»Omfanget og gengivelsen af symboler er mere, end der er brug for i dokumentationen og den politiske opdragelse, mener jeg.«

Sådan sagde Katina Schubert, der er næstformand for partiet venstrefløjspartiet Die Linke, til Reuters.

»Det her handler ikke om at begrænse ytringsfriheden, det handler om at finde ud af, hvor grænserne går,« siger Schubert.

Hun henviste først og fremmest til en wiki, der fortæller om nazisternes ungdomsorganisation. Da ComON tjekkede artiklen om Hitler Jugend, kunne man følge et link til en side med 15 forskellige billeder, hvoraf de syv var symboler. Et enkelt symbol var gengivet to gange.

Politikeren fortalte, at hun havde rådført sig med jura-kyndige, inden hun anmeldte Wikipedia til politiet. Hun håber, at hendes initiativ vil få folk til at diskutere, om ekstremister må bruge internettet til at sprede had mod jøder og andre etniske grupper.

Hun mener, at historien skal dokumenteres korrekt, men at dokumentationen kan tage overhånd og udvikle sig til propaganda.

Katinka Schuberts har dog med sin anmeldelse mødt kritik i sine egne rækker.

»Katinka Schubert forstår ikke de selv-regulerende mekanismer i Wikipedia,« siger Heikko Hilker, der er en venstreorienteret medie-ekspert fra Sachsens parlament.

Han mener, at kontroversielt indhold på Wikipedia altid vil være afbalanceret, da brugerne kan diskutere ændringer på en wiki. Der vil blot gå sekunder, før propaganda ville blive slettet, siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S