Hver anden danske CMS-leverandør på vippen

Markedet for CMS-systemer er overrendt, og det vil efter al sandsynlighed koste halvdelen af de danske leverandører livet i de kommende år. Det skriver IT-avisen ComON torsdag.

Markedet for CMS-løsninger er på vej mod en hurtig udrensning. I 2002 var der 87 seriøse leverandører på markedet. Året efter var tallet mere end halveret til 42, og i den netop ofentliggjorte udgave af BNP Consultings CMS Benchmark 2005, er tallet faldet yderligere til 37.

Og den vej vil det fortsat gå i de kommende år, og konsolideringen vil især gå ud over de lokale danske producenter, lyder vurderingen fra Lars Pedersen, teknisk direktør i BNP.

»I øjeblikket er der 12 af det vi vil kalde seriøse danske producenter af CMS-systemer. For at man skal have en bæredygtig CMS-forretning i Danmark skal vi ned i et niveau på omkring 5-7 selskaber. Det vil sige en halvering,« siger Lars Pedersen.

De seneste par år har flere danske producenter måtte give op. Blandt andet måtte Handshake Technologies, der stod bag systemet Helium, give op i foråret 2004. Året før måtte CMS-huset Web500 samme vej. Siden hen er Web500 dog genopstået efter, at Nordjyske Medeier trådte til med ny kapital.

Trods lukningerne holder flere af de danske producenter endnu liv i butikken. Men kigger man på regnskabsbøgerne for de syv største danske CMS-producenter, vidner det om, at det ikke just er massive overskud, der præger selskaberne. Kun to ud af syv laver overskud på mere end et par hundrede tusinde kroner. Og det vil føre til det førnævnte udskillelesløb i de kommende år.

»Konsolideringen er ikke gået helt så hurtigt, som vi forventede, men det skyldes at mange af de små danske leverandører i øjeblikket bliver holdt nærmest kunstigt i live, fordi de lever af at lave tilretninger til de systemerne hos deres eksisterende kunder,« siger Lars Pedersen.

Også blandt de danske leverandører aner man et kommende blodbad i branchen.

»Ser man på systemer til mellemstore og helt store virksomheder, så er det vores forventning, at der om få år kun vil være plads til ti leverandører på det danske marked. Og det inklusive udenlandske,« siger Andreas Johannsen, der er kommunikationschef i Synkron.

I øjeblikket er der mange leverandører holdt i live at kundernes behov blot har været et velfungerende publiceringssystem. Men på sigt er den ydelse ikke nok.

»Det har været fint for de fleste kunder indtil nu. Men i takt med, at CMS-systemet kommer mere og mere ind under huden i virksomheden, stiger kravene til de funktioner, som kunderne har behov. I det spil er det ikke alle, der kan være med,« mener Andreas Johannsen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse