EDS ville politianmelde Asger Jensby

IT firmaet EDS var i 2002 tæt på at politianmelde Asger Jensby, der var direktør i firmaet. I stedet nøjedes de med at fyre ham på stedet. Jensby havde givet sit eget selskab, IT Factory, millionordrer i EDS.

En af de mest inkriminerende anklager mod Asger Jensby inden IT Factorys konkurs, var, at han som direktør for it-firmaet EDS placerede millionordrer i IT Factory, som han selv var medejer af.

Nu har DR fået historien bekræftet af tre kilder, der var tæt på begivenhederne. De fortæller, at EDS var meget tæt på at politianmelde Asger Jensby. I stedet nøjedes koncernen med at fyre ham efter en timelang afhøring i det amerikanske hovedsæde.

De licencer som Asger Jensby købte af sit og Stein Baggers firma var værdiløse. EDS overvejede længe at politianmelde Asger Jensby på grund af de ulovlige transaktioner.

Det er velkendt, at Jensby gav IT Factory ordrer som direktør for EDS. Men inden skandalen overså de fleste en pressemedelelse fra 2002, hvor IT Factory offentliggør, at Asger Jensby går ind i virksomheden som investor. To dage senere fik han jobbet i EDS. Blogeren Dorte Toft overså dog ikke pressemedelelsen. Da hun inden skandalen konfronterede Jensby med oplysningerne, svarede han:

"Jeg havde bare fået tilbud om at investere 500.000 kroner i IT Factory," sagde han underforstået, at han ikke nåede at investere pengene inden han blev direktør.

Til gengæld ville han ikke komme for sent til IT Factory toget, da han så blev EDS direktør. En af hans første handlinger var at placere en ordre hos Stein Bagger til ni millioner kroner.

Udover at købe værdiløse licencer hos IT Factory indgik han også et sponsorat af cykelholdet Team Fakta, der skiftede navn til Fakta EDS. Den aftale var den amerikanske ledelse yderst mellemfornøjede over, at han havde indgået uden mandat.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S