Elselskab satser på gratis strøm

Strøm kan nu købes for nul kroner om natten. Men høje afgifter gør det dyrt.

Det lille elselskab Modstrøm lancerede for et par dage siden en ny forretningsstrategi, der skal skaffe langt flere kunder i butikken: Gratis strøm om natten.

Tilbuddet kommer ifølge selskabet uden prisstigninger på den elektricitet, der leveres i dagtimerne, og som fortsat er relativt billig (spotmarkedsprisen plus 10 øre).

For at kunne udnytte tilbuddet, skal man investere i en intelligent elmåler fra Modstrøm. Den koster 1500 kroner, og giver samtidigt mulighed for at spare yderligere på strømmen, fordi man kan bedre kan holde øje med sit forbrug.

Afgifter koster
Men selvom Modstrøm tager nul kroner for den strøm, selskabet leverer mellem midnat og klokken seks om morgenen, skal man ikke regne med at spare nogen formue.

De danske el-afgifter er nemlig stadig ikke differentierede, så uanset om strømmen er gratis og leveres af vindmøller, skal man betale den fulde pakke af afgifter – inklusive ”grønne afgifter” på strømmen.

Til trods for gratis-elementet i Modstrøms knald-tilbud, sparer forbrugerne kun omkring 50 øre pr kilowattime. Der skal stadig betales cirka 1,18 kroner i afgifter.

”Politikerne har talt om differentierede afgifter længe, men det er ikke blevet til noget endnu,” konstaterer Roar Seeger, direktør for Modstrøm.

Politikere giver ikke årstal
ComON har spurgt to af Folketingets energi-ordførerer, om hvornår der vil blive indført differentierede afgifter, så tilbud om gratis natstrøm kunne blive mere attraktivt for forbrugerne.

Selvom både Socialdemokraternes og de Konservatives energiordførerer er meget postive og mener, at de nok skal komme på et tidspunkt, kan ingen af dem komme med et konkret løfte.

”Vi skal bestemt have kigget på afgifterne. Jeg vil arbejde for reformer på området, og der er flere ting, der skal ændres,” siger Konservatives nye energiordfører Jørgen Lundgaard.

Omtrent samme budskab kommer fra Socialdemokraternes energiordfører, Ole Hækkerup.

”Vi vil gennemføre det så hurtigt som muligt,” siger han, men kan dog ikke sætte noget årstal på.

Ole Hækkerup nævner Socialdemokraternes mål om, at 50 procent af elproduktionen i 2020 skal komme fra vindmøller, men er dog ikke i stand til at sige, om der vil gå et, to eller fem år, før der ikke længere pålægges ”grønne afgifter” på gratis, grøn natstrøm fra vindmøller.

Konservativ optimisme
Ole Lundsgaard er mere opmistisk: Han mener, at differentierede afgifter godt kan komme i løbet af et år.

Før det kan ske, skal politikerne dog gennem tunge og komplicerede forhandlinger med elselskaberne. Det store spørgsmål ved en ændring af el-afgifterne er nemlig, hvem der skal betale for de intelligente el-målere, som bliver nødvendige. Det er en milliard-regning, som eksemplevis DONG er meget lidt villig til at finansiere.

Modstrøm satser dog på, at folk selv gerne vil betale de 1500 kroner for en lidt smartere elmåler.

”Man får en ny mulighed for at holde øje med sit forbrug og dermed begrænse det,” fortæller Roar Seeger.

Modstrøms tilbud gælder i første omgang kun private forbrugere.

Selskabet har i dag cirka 20.000 kunder, hvoraf halvdelen allerede har anskaffet sig en intelligent elmåler.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job