TV-avisen på vej til mobilen

DR indleder til september et pilotprojekt, der skal gøre muligt at se nyhedsindslag på mobiltelefonen. Det sker i erkendelse af, at mediebilledet ændrer sig, og andelen af unge, der ser tv er faldende.

Hver femte i aldersgruppen 15-24 år ser ifølge Gallup ikke tv mere. Det er en tendens, som man i Danmarks Radio nu forsøger at gøre noget ved.

»Når 20 procent af børn og unge i dag slet ikke er inde at se tv i det hele taget - talt op over en hel uge - så er vi nødt til reagere. Det er trods alt de fremtidige tv-seere, vi taler om,« forklarer udviklingschef i DR Interaktiv, Sofus Midtgaard til Berlingske Tidende.

Tv-stationen går nu efter at ramme de unge med nyheder på de medier, som de unge i stedet benytter. Her spiller mobilteleonen en væsentlig rolle, og derfor bliver TV-avisen fra 1. september bliver gjort tilgængelig på mobiltelefonen. Det sker i en særlig indekseret udgave, hvor man som »seer« selv kan vælge, hvilke indslag man vil se. Derefter overføres de til telefonen og afspilles der.

Selve tjenesten kommer ikke til at koste noget, men det vil dog angiveligt koste tre-syv kroner i afgift til teleselskabet at overføre de enkelte indslag til mobilen, vurderer DR.

Det er dog ikke kun nyhederne fra Danmarks Radio, der bliver tilgængelige på mobiltelefonen. Også radio-playlister og ungdomscommunity'et SKUM kan tilgås mobilt.

I Norge har det norske statsfjernsyn, NRK, været på banen med en lignende service siden juni. I første omgang er det dog kun kunder hos TDC Mobil, der får mulighed for den nye DR-service, og det lader sig kun gøre, hvis man har en Nokia-telefon af modellerne 3650, 6600 og 7610 eller en Siemens SX1.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere