"Vi truer os ikke til gode anmeldelser"

MYSecurityCenter afviser kritik men retter ind.

Den mest diskuterede artikel på ComON i sidste uge, var nyheden om, at det danske antivirusfirma MYSecurityCenter har tvunget hjemmesiden Spywarefri.dk til at fjerne en dårlig anmeldelse af MYSecurityCenters virusbeskyttelse.

Men debatten er forfejlet og misforstået.

Det skriver firmaet til ComON i et fire sider langt brev om sagen. Noget af brevet kan også læses på MYSecurityCenters hjemmeside. Hovedargumentet er, at MYSecurityCenter ikke betragter Spywarefri som objektive anmeldere.

”Vi mener ikke, at Spywarefri er uafhængige, da de sælger vores konkurrerende produkter i deres shop, og netop det faktum er i virkeligheden hele kernen i denne sag. Spywarefri sælger konkurrerende produkter til MYSecurityCenter i deres shop, og har efter vores bedste overbevisning startet en smædekampagne mod MYSecurityCenter,” skriver MYSecurityCenter.

Firmaet mener, at anmelderen er inhabil, fordi han har en direkte interesse i at omtale produktet negativt. Det er dog tidligere blevet afvist af Spywarefri, som forklarer, at man kun sælger de produkter, som har opnået gode karakterer.

Desuden er MYSecurityCenter fortørnede over, at Spywarefri har ladet debattører skrive injurierende ting om firmaet, som både er blevet sammenlignet med nazister og dømte kriminelle.

Men vi retter ind
Men selv om firmaet gerne vil afvise alle anklagerne, så har noget af kritikken betydet, at der nu sker ændringer hos MYSecurityCenter.

”Den mere saglige del af kritikken i den konkrete sag har kørt på MYSecurityCenters forretningsbetingelser. Den kritik har vi lyttet til og har på en del punkter ændret og på andre punkter tydeliggjort vores betingelser,” forklarer firmaet.

Det er blevet skåret ud i pap, at MYSecurityCenter sælger sine produkter på abonnement, så kunderne er klar over, at de løbende skal betale for tjenesten. Firmaet vil ikke ændre på sin automatiske fornyelse af abonnenter, men et kig i aftalevilkårene afslører, at det nu er muligt at afmelde tre dage før en ny periode begynder. Før skulle man gøre det tre måneder før.

MYSecurityCenter indrømmer også, at der var nogle problemer med tidligere udgaver af deres antivirus og produktet Internet Security fra 2008 og 2009, der blandt andet sugede for meget processorkraft. Men de seneste udgaver, der er baseret på programmer fra CA, har ikke de samme svagheder, mener MYSecurityCenter.

Hvis man vil se, hvad der er årsagen til diskussionen, så er den oprindelige anmeldelse nu dukket op et andet sted på nettet.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S