"Vi truer os ikke til gode anmeldelser"

MYSecurityCenter afviser kritik men retter ind.

Den mest diskuterede artikel på ComON i sidste uge, var nyheden om, at det danske antivirusfirma MYSecurityCenter har tvunget hjemmesiden Spywarefri.dk til at fjerne en dårlig anmeldelse af MYSecurityCenters virusbeskyttelse.

Men debatten er forfejlet og misforstået.

Det skriver firmaet til ComON i et fire sider langt brev om sagen. Noget af brevet kan også læses på MYSecurityCenters hjemmeside. Hovedargumentet er, at MYSecurityCenter ikke betragter Spywarefri som objektive anmeldere.

”Vi mener ikke, at Spywarefri er uafhængige, da de sælger vores konkurrerende produkter i deres shop, og netop det faktum er i virkeligheden hele kernen i denne sag. Spywarefri sælger konkurrerende produkter til MYSecurityCenter i deres shop, og har efter vores bedste overbevisning startet en smædekampagne mod MYSecurityCenter,” skriver MYSecurityCenter.

Firmaet mener, at anmelderen er inhabil, fordi han har en direkte interesse i at omtale produktet negativt. Det er dog tidligere blevet afvist af Spywarefri, som forklarer, at man kun sælger de produkter, som har opnået gode karakterer.

Desuden er MYSecurityCenter fortørnede over, at Spywarefri har ladet debattører skrive injurierende ting om firmaet, som både er blevet sammenlignet med nazister og dømte kriminelle.

Men vi retter ind
Men selv om firmaet gerne vil afvise alle anklagerne, så har noget af kritikken betydet, at der nu sker ændringer hos MYSecurityCenter.

”Den mere saglige del af kritikken i den konkrete sag har kørt på MYSecurityCenters forretningsbetingelser. Den kritik har vi lyttet til og har på en del punkter ændret og på andre punkter tydeliggjort vores betingelser,” forklarer firmaet.

Det er blevet skåret ud i pap, at MYSecurityCenter sælger sine produkter på abonnement, så kunderne er klar over, at de løbende skal betale for tjenesten. Firmaet vil ikke ændre på sin automatiske fornyelse af abonnenter, men et kig i aftalevilkårene afslører, at det nu er muligt at afmelde tre dage før en ny periode begynder. Før skulle man gøre det tre måneder før.

MYSecurityCenter indrømmer også, at der var nogle problemer med tidligere udgaver af deres antivirus og produktet Internet Security fra 2008 og 2009, der blandt andet sugede for meget processorkraft. Men de seneste udgaver, der er baseret på programmer fra CA, har ikke de samme svagheder, mener MYSecurityCenter.

Hvis man vil se, hvad der er årsagen til diskussionen, så er den oprindelige anmeldelse nu dukket op et andet sted på nettet.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S