Verdenspremiere på Half-Life 2 i dag

En simultan verdenspremiere på Half-Life 2 løb af stablen ved midnat amerikansk tid - eller klokken 9 dansk tid.

I dag er dagen computerspillere over hele verden har set frem til i årevis - dagen for lanceringen af Half-Life 2. En simultan verdenspremiere er netop løbet af stablen. Det skete ved midnat amerikansk tid eller klokken 9 i Danmark.

Mange har været i tvivl om spillets nøjagtige lanceringstidspunkt, og rygterne har peget på en lancering både den 14. og den 17. november.

Især opstod der forvirring, da amerikanske Best Buy i weekenden startede salg af spillet, men fakta er, at selv de som i weekenden stod med en købt og legalt betalt kopi af spillet i hånden, ikke havde adgang til at bruge det før alle andre.

Det samme gælder fans, som allerede ved udgangen af august kunne downloade krypterede filer til Half-Life 2 via Steam, men også de måtte vente til spilaktiveringen i dag.

Lige nu tester de første spilfans spillet, men mange oplever måske vanskeligheder med at køre spillet, der stiller høje systemkrav.

Der er dog en del man selv kan gøre for at klargøre computeren. Man bør fjerne programmer man ikke bruger, sikre sig at computeren ikke er virusinficeret, fjerne cookies og spyware, opdatere driverne og rense harddisken. Endvidere vil en finjustering af grafikkortet give en bedre spiloplevelse.

Ifølge en anmeldelse fra PC Gamers har spilfans god grund til at glæde sig. De har testet spillet, og giver det anmeldelseskarakteren 96 pct. Half-Life 2 koster 369 kroner i Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job