Verdenspremiere på Half-Life 2 i dag

En simultan verdenspremiere på Half-Life 2 løb af stablen ved midnat amerikansk tid - eller klokken 9 dansk tid.

I dag er dagen computerspillere over hele verden har set frem til i årevis - dagen for lanceringen af Half-Life 2. En simultan verdenspremiere er netop løbet af stablen. Det skete ved midnat amerikansk tid eller klokken 9 i Danmark.

Mange har været i tvivl om spillets nøjagtige lanceringstidspunkt, og rygterne har peget på en lancering både den 14. og den 17. november.

Især opstod der forvirring, da amerikanske Best Buy i weekenden startede salg af spillet, men fakta er, at selv de som i weekenden stod med en købt og legalt betalt kopi af spillet i hånden, ikke havde adgang til at bruge det før alle andre.

Det samme gælder fans, som allerede ved udgangen af august kunne downloade krypterede filer til Half-Life 2 via Steam, men også de måtte vente til spilaktiveringen i dag.

Lige nu tester de første spilfans spillet, men mange oplever måske vanskeligheder med at køre spillet, der stiller høje systemkrav.

Der er dog en del man selv kan gøre for at klargøre computeren. Man bør fjerne programmer man ikke bruger, sikre sig at computeren ikke er virusinficeret, fjerne cookies og spyware, opdatere driverne og rense harddisken. Endvidere vil en finjustering af grafikkortet give en bedre spiloplevelse.

Ifølge en anmeldelse fra PC Gamers har spilfans god grund til at glæde sig. De har testet spillet, og giver det anmeldelseskarakteren 96 pct. Half-Life 2 koster 369 kroner i Danmark.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S