Verdenspremiere på Half-Life 2 i dag

En simultan verdenspremiere på Half-Life 2 løb af stablen ved midnat amerikansk tid - eller klokken 9 dansk tid.

I dag er dagen computerspillere over hele verden har set frem til i årevis - dagen for lanceringen af Half-Life 2. En simultan verdenspremiere er netop løbet af stablen. Det skete ved midnat amerikansk tid eller klokken 9 i Danmark.

Mange har været i tvivl om spillets nøjagtige lanceringstidspunkt, og rygterne har peget på en lancering både den 14. og den 17. november.

Især opstod der forvirring, da amerikanske Best Buy i weekenden startede salg af spillet, men fakta er, at selv de som i weekenden stod med en købt og legalt betalt kopi af spillet i hånden, ikke havde adgang til at bruge det før alle andre.

Det samme gælder fans, som allerede ved udgangen af august kunne downloade krypterede filer til Half-Life 2 via Steam, men også de måtte vente til spilaktiveringen i dag.

Lige nu tester de første spilfans spillet, men mange oplever måske vanskeligheder med at køre spillet, der stiller høje systemkrav.

Der er dog en del man selv kan gøre for at klargøre computeren. Man bør fjerne programmer man ikke bruger, sikre sig at computeren ikke er virusinficeret, fjerne cookies og spyware, opdatere driverne og rense harddisken. Endvidere vil en finjustering af grafikkortet give en bedre spiloplevelse.

Ifølge en anmeldelse fra PC Gamers har spilfans god grund til at glæde sig. De har testet spillet, og giver det anmeldelseskarakteren 96 pct. Half-Life 2 koster 369 kroner i Danmark.

Læses lige nu

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College