Verdenspremiere på Half-Life 2 i dag

En simultan verdenspremiere på Half-Life 2 løb af stablen ved midnat amerikansk tid - eller klokken 9 dansk tid.

I dag er dagen computerspillere over hele verden har set frem til i årevis - dagen for lanceringen af Half-Life 2. En simultan verdenspremiere er netop løbet af stablen. Det skete ved midnat amerikansk tid eller klokken 9 i Danmark.

Mange har været i tvivl om spillets nøjagtige lanceringstidspunkt, og rygterne har peget på en lancering både den 14. og den 17. november.

Især opstod der forvirring, da amerikanske Best Buy i weekenden startede salg af spillet, men fakta er, at selv de som i weekenden stod med en købt og legalt betalt kopi af spillet i hånden, ikke havde adgang til at bruge det før alle andre.

Det samme gælder fans, som allerede ved udgangen af august kunne downloade krypterede filer til Half-Life 2 via Steam, men også de måtte vente til spilaktiveringen i dag.

Lige nu tester de første spilfans spillet, men mange oplever måske vanskeligheder med at køre spillet, der stiller høje systemkrav.

Der er dog en del man selv kan gøre for at klargøre computeren. Man bør fjerne programmer man ikke bruger, sikre sig at computeren ikke er virusinficeret, fjerne cookies og spyware, opdatere driverne og rense harddisken. Endvidere vil en finjustering af grafikkortet give en bedre spiloplevelse.

Ifølge en anmeldelse fra PC Gamers har spilfans god grund til at glæde sig. De har testet spillet, og giver det anmeldelseskarakteren 96 pct. Half-Life 2 koster 369 kroner i Danmark.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S