Jubiis nye stil: Brugere strømmer til og pengene vælter ind

Efter seks år med røde tal giver Jubii omsider overskud.

Sidste år fik Jubii syv millioner kroner i overskud. Det gode resultat kommer efter en omtumlet årrække med ejerskifte og blødende regnskaber.

I løbet af de foregående seks år havde onlineportalen, som samler nyheder og webtjenester, ellers sammenlagt haft et underskud på 127 millioner kroner.

Jubii har også vendt tidligere tiders voldsomme nedgang i antal besøgende. Sitet oplevede en vækst på 30 procent i antallet af unikke brugere (621.000 i november 2010 mod 477.000 i samme måned i 2009). Det er den højeste vækst på Foreningen af Danske Interaktive Mediers (FDIM) top 20-liste for et kommercielt site.

Det positive 2010-resultat kommer efter en god præstation på markedet for online-annoncering og en skarp trimning af forretningen, skriver Jubii i en pressemeddelelse.

Det nye overskud skal ses i sammenhæng med et underskud året før, 2009, på næsten 16 millioner kroner. I 2008 var underskuddet endnu højere - næsten 26 millioner kroner. Faktisk har Jubii haft tocifrede milllion-underskud i de sidste seks år. Samlet havde Jubii et underskud fra 2004 til 2009 på 127 millioner kroner.

Jubii fordoblede ligeledes firmaets omsætning i 2010 sammenlignet med året før. Fra at have en omsætning på 14 millioner i 2009, var den næsten 30 millioner i 2010, oplyser selskabet. Året forinden - midt under finanskrisen - havde selskabet dog tabt 60 procent af omsætningen, så det nye løft svarer blot til, at selskabet næsten er tilbage på niveauet før finanskrisen. Omsætningen er dog stadig væsentligt lavere end i 2006, hvor Jubii omsatte for 59 millioner kroner.

Jubii tilbyder alt fra nyheder, til vejrtjenester til dating og har som erklæret formål at fungere som startside for danskerne. Samtidig varetager Jubii annoncesalget for andre online-baserede medier i Danmark og udlandet. I efteråret meldte Jubii eksempelvis, at de var blevet annoncepartner for Yahoo. Jubiis direktør, Henrik Busch, melder, at de nu vil satse mere på behavioral targeting-produkt som en af de store vækstdrivere i året, der kommer.

Danske Jubii blev skabt i 1995 af Martin Thorborg, Kasper Larsen, Henrik Sørensen og Andreas Jürgensen. Virksomheden var en overgang ejet af tyske Lycos, som for tre år siden solgte virksomheden til daværende direktør Peter Lundsgaard og en række danske investorer. Peter Lundsgaard fortalte dengang til Business.dk, at han havde belånt huset til op over skorstenen for at finansiere købet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo