Jubiis nye stil: Brugere strømmer til og pengene vælter ind

Efter seks år med røde tal giver Jubii omsider overskud.

Sidste år fik Jubii syv millioner kroner i overskud. Det gode resultat kommer efter en omtumlet årrække med ejerskifte og blødende regnskaber.

I løbet af de foregående seks år havde onlineportalen, som samler nyheder og webtjenester, ellers sammenlagt haft et underskud på 127 millioner kroner.

Jubii har også vendt tidligere tiders voldsomme nedgang i antal besøgende. Sitet oplevede en vækst på 30 procent i antallet af unikke brugere (621.000 i november 2010 mod 477.000 i samme måned i 2009). Det er den højeste vækst på Foreningen af Danske Interaktive Mediers (FDIM) top 20-liste for et kommercielt site.

Det positive 2010-resultat kommer efter en god præstation på markedet for online-annoncering og en skarp trimning af forretningen, skriver Jubii i en pressemeddelelse.

Det nye overskud skal ses i sammenhæng med et underskud året før, 2009, på næsten 16 millioner kroner. I 2008 var underskuddet endnu højere - næsten 26 millioner kroner. Faktisk har Jubii haft tocifrede milllion-underskud i de sidste seks år. Samlet havde Jubii et underskud fra 2004 til 2009 på 127 millioner kroner.

Jubii fordoblede ligeledes firmaets omsætning i 2010 sammenlignet med året før. Fra at have en omsætning på 14 millioner i 2009, var den næsten 30 millioner i 2010, oplyser selskabet. Året forinden - midt under finanskrisen - havde selskabet dog tabt 60 procent af omsætningen, så det nye løft svarer blot til, at selskabet næsten er tilbage på niveauet før finanskrisen. Omsætningen er dog stadig væsentligt lavere end i 2006, hvor Jubii omsatte for 59 millioner kroner.

Jubii tilbyder alt fra nyheder, til vejrtjenester til dating og har som erklæret formål at fungere som startside for danskerne. Samtidig varetager Jubii annoncesalget for andre online-baserede medier i Danmark og udlandet. I efteråret meldte Jubii eksempelvis, at de var blevet annoncepartner for Yahoo. Jubiis direktør, Henrik Busch, melder, at de nu vil satse mere på behavioral targeting-produkt som en af de store vækstdrivere i året, der kommer.

Danske Jubii blev skabt i 1995 af Martin Thorborg, Kasper Larsen, Henrik Sørensen og Andreas Jürgensen. Virksomheden var en overgang ejet af tyske Lycos, som for tre år siden solgte virksomheden til daværende direktør Peter Lundsgaard og en række danske investorer. Peter Lundsgaard fortalte dengang til Business.dk, at han havde belånt huset til op over skorstenen for at finansiere købet.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job