Dansk outsourcing-vækst på 30 pct

Omsætningen på det danske marked for it-oursourcing nåede op på ni milliarder kroner i 2004, hvilket svarer til en vækst på 30 procent, vurderer IDC.

Omsætningen på det danske marked for it-oursourcing nåede op på ni milliarder kroner i 2004, hvilket svarer til en vækst på 30 procent, vurderer IDC.

En væsentlig del af væksten på outsourcing-markedet kom fra en række store aftaler indgået i 2003 - inklusive CSC's køb af Scandinavian IT Group og kontrakter med ISS, Tryg og PFA samt IBM's aftaler med Nordea, SDC og andre. Takket være disse handler er det de store outsourcing-leverandører, der tegner sig for hovedparten af væksten.

IDC mener ikke desto mindre, at vækst-tendensen fortsætter i 2005. Analyseinstituttet vurderer, at selskaber, som i dag har outsourcet delvist, vil overveje opgraderinger i 2005, mens selskaber, som endnu ikke er kommet i gang med outsourcing-planer, fortsat vil være tilbageholdende. IDC peger desuden på, at små og mellemstore virksomheder er så småt kommet i gang med at outsource. Når de tager skridtet, går de hele vejen, siger IDC.

Ifølge analyseinstituttets rapport bliver 2005 desuden et år, hvor vi i høj grad vil opleve outsourcing af sikkerheds-ydelser, IP-telefoni og ERP.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks