Dansk outsourcing-vækst på 30 pct

Omsætningen på det danske marked for it-oursourcing nåede op på ni milliarder kroner i 2004, hvilket svarer til en vækst på 30 procent, vurderer IDC.

Omsætningen på det danske marked for it-oursourcing nåede op på ni milliarder kroner i 2004, hvilket svarer til en vækst på 30 procent, vurderer IDC.

En væsentlig del af væksten på outsourcing-markedet kom fra en række store aftaler indgået i 2003 - inklusive CSC's køb af Scandinavian IT Group og kontrakter med ISS, Tryg og PFA samt IBM's aftaler med Nordea, SDC og andre. Takket være disse handler er det de store outsourcing-leverandører, der tegner sig for hovedparten af væksten.

IDC mener ikke desto mindre, at vækst-tendensen fortsætter i 2005. Analyseinstituttet vurderer, at selskaber, som i dag har outsourcet delvist, vil overveje opgraderinger i 2005, mens selskaber, som endnu ikke er kommet i gang med outsourcing-planer, fortsat vil være tilbageholdende. IDC peger desuden på, at små og mellemstore virksomheder er så småt kommet i gang med at outsource. Når de tager skridtet, går de hele vejen, siger IDC.

Ifølge analyseinstituttets rapport bliver 2005 desuden et år, hvor vi i høj grad vil opleve outsourcing af sikkerheds-ydelser, IP-telefoni og ERP.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S