Dansk outsourcing-vækst på 30 pct

Omsætningen på det danske marked for it-oursourcing nåede op på ni milliarder kroner i 2004, hvilket svarer til en vækst på 30 procent, vurderer IDC.

Omsætningen på det danske marked for it-oursourcing nåede op på ni milliarder kroner i 2004, hvilket svarer til en vækst på 30 procent, vurderer IDC.

En væsentlig del af væksten på outsourcing-markedet kom fra en række store aftaler indgået i 2003 - inklusive CSC's køb af Scandinavian IT Group og kontrakter med ISS, Tryg og PFA samt IBM's aftaler med Nordea, SDC og andre. Takket være disse handler er det de store outsourcing-leverandører, der tegner sig for hovedparten af væksten.

IDC mener ikke desto mindre, at vækst-tendensen fortsætter i 2005. Analyseinstituttet vurderer, at selskaber, som i dag har outsourcet delvist, vil overveje opgraderinger i 2005, mens selskaber, som endnu ikke er kommet i gang med outsourcing-planer, fortsat vil være tilbageholdende. IDC peger desuden på, at små og mellemstore virksomheder er så småt kommet i gang med at outsource. Når de tager skridtet, går de hele vejen, siger IDC.

Ifølge analyseinstituttets rapport bliver 2005 desuden et år, hvor vi i høj grad vil opleve outsourcing af sikkerheds-ydelser, IP-telefoni og ERP.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S