Storudskiftning af pc'er på vej

Forældede computere og øget krav til sikkerhed betyder, at der er ved at komme gang i salget af pc'er herhjemme. Alene i 2004 ventes at blive solgt 12 procent flere computere i Danmark.

Salgstallene boomer hos pc-producenterne. Alene i første kvartal steg antallet af solgte bærbare computere 58 procent i Danmark hos markedets største spiller, HP. Det fremgår af Berlingske Tidende.

Den stigning dækker over en mere grundlæggende tendens. Behovet for udskiftninger af hardwaren er nemlig akut efter, at selskaberne på grund af den økonomiske afmatning i flere år har holdt godt fast på kronerne.

»Vi kan i dag se, at især sikkerhedsspørgsmål presser virksomhederne til at skifte ud nu, så de kan gardere sig,« fortæller HP's markedsdirektør Anders Herløv til Berlingske Tidende.

Også i det offentlige begynder man nu at interessere sig for nye computere. Det skyldes især, at mange af de nuværende er ved at blive forældede, forklarer administrerende direktør i Statens & Kommunernes Indkøbs Service, Søren Jakobsen:

»Vi står over for en enorm bølge af indkøb som følge af udskiftning af ældre udstyr, ligesom der er en heftig interesse for digital forvaltning i det offentlige,« siger han til avisen.

Ifølge analyseinstituttet IDC Nordic ventes pc-salget at stige 12 procent herhjemme i år.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS