'Apple er arrogant nok til, at tro man vil bruge en mus'

Læs anmeldelser af den allerførste Mac.

Da Apple for 25 år siden lancerede den allerførste Mac, var meningerne stærkt delte. Men sjovt nok har en del af kritikken fulgt firmaet siden. Anmelderne var moderat positive, men mente, at maskinen var underkonfigureret i forhold til prisen. Enkelte mente, at Jobs og Wosniaks nye computer var et varsel om fremtiden for den personlige computer i alle hjem. Og så var der John C. Dvorak fra San Fransisco Examiner.

Den 19. februar 1984 skrev Dvorak, ifølge AAPLinvestors, i sin anmeldelse af Apples Macintosh:

"Firmaer som Apple (og alle andre firmaer for den sags skyld) forstår ikke den personlige computers natur. Apple er arrogant nok til at tro, at de ved, hvad kunderne vil have. Desværre udelader de spørgsmålet 'hvorfor' fra ligningen - som i 'hvorfor skulle jeg ville have den?'. Macintoshen bruger et eksperimentielt pegeredskab: en 'mus'. Der er ingen emperi, der viser, at folk ønsker sig sådan en tingest. Jeg vil ikke have en af disse nymodens tingester."

Man kunne måske tænke, at denne Dvorak var en hr. hvemsomhelst. Men Dvorak er en af de mest anerkendte it-journalister i USA.

Den største anke var dog, at maskinen kunne for lidt. Både hard- og software mæssigt.

"I sin nuværende form er Macintoshen legemeliggørelsen af et løfte: Softwaren kan være umådelig intuitiv at bruge, samtidig med at det kan lige så meget som alt andet software. Men nu er det på tide at opremse alt det dårlige..," skriver Creative Computing og opremser herefter en lang række eksempler på systemets begrænsinger.

Den største tilhænger af den nye computer var dog en ung mand, der så muligheder for at udvide sin forretning.

Bill Gates om Mac




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere