Microsofts Booklet kan give Apples Tablet baghjul

Microsoft og Apple forbereder sig på endnu en kamp.

Microsoft er klar til at gå i ringen mod Apples kommende iTablet. Mens vi har haft blikket rettet mod Steve Jobs håndholdte drømmemaskine, så har Microsofts hardwareguru J. Allard været dybt koncentreret om arbejdet med Microsofts nye Booklet Courier.

Som man kan se på billederne bliver den foldet op som en kalender. Der er to skærme og alt indhold kan trækkes mellem skærmene. Hængslet i midten fungerer ifølge Gizmodo som en 'lomme', hvor man kan opbevare for eksempel billeder, mens man bladrer frem til den skærm man vil indsætte det på.

På demonstrationsfilmen er interfacet fuldstændig intuitivt. Man skriver noter med en pen og giver andre adgang til opgaver, dokumenter og billeder ved at trække dem over fra kontaktbogen. Skærmene er på ca. 7" og der er kamera indbygget.

Courier er ifølge Gizmodo i det sene prototype-stadie. J. Allard stod i spidsen for Microsofts Xbox 360 og Zune, og BusinessWeek har kaldt ham 'Det nye Microsofts sjæl'.

Det forventes, at Apple er klar med deres bud på en touchscreen tablet tidligt næste år. 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS