Nu kender Facebook dit ansigt

Det sociale netværk har nu også aktiveret sin automatiske ansigtsgenkendelse for brugere i andre lande end USA.

Artikel top billede

I december 2010 introducerede Facebook en form for ansigtsgenkendelse, som automatisk kan genkende dine venner på billeder og foreslå tags. Når du uploader et nyt billede, forsøger Facebook at matche billedet med andre fotos og foreslå navnet på den person, der er i billedet.

Den automatiske ansigtsgenkendelse blev i første omgang kun indført i USA, men nu ser det ud til at Facebook har aktiveret den i resten af verden – i første omgang uden at informere brugerne om det. Det bekræfter sikkerhedsfirmaet Sophos, som samtidig advarer om, at brugerne selv skal deaktivere funktionen.

Det er altså ”opt-out” i stedet for ”opt-in”. Nu er det selvfølgelig svært at deaktivere ansigtsgenkendelsen, når man slet ikke er klar over, at den er blevet aktiveret.

Graham Cluley fra Sophos kritiserer da også, at brugerne ikke bliver spurgt om godkendelse når de bliver tagget på Facebook-billeder. Du skal selv gå ind og ”untagge” i de billeder hvor du er blevet tagget.

”Mange folk føler at det er ubehageligt, at et site som Facebook lærer hvordan de ser ud, og bruger denne information uden deres tilladelse. Mange Facebook-brugere ved stadig ikke hvordan de skal ændre deres privatlivs-indstillinger på den rigtige måde, og de synes at hele systemet er forvirrende. Det er endnu sværere at bevare kontrollen når Facebook ændrer indstillingerne uden at fortælle om det,” siger Graham Cluley.

Hos Sophos kan man finde en detaljeret vejledning som beskriver hvordan man kan deaktivere den automatiske ansigtsgenkendelse.

Facebook har netop opdateret sit gamle blog-indlæg om ansigtsgenkendelse fra december sidste år og bekræfter her at funktionen nu er rullet ud i de fleste lande.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Fagligt Fælles Forbund

    Konsulent til Medlemskontaktcenter

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT specialister til IAM, CMDB og ITSM til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S