Sega dropper Dreamcast

Nu er det officielt; Sega har netop meddelt, at produktionen af 128-bit konsollen Dreamcast bliver indstillet.

Segas beslutning om at forlade spilkonsol-markedet kommer efter et tab på mere end 1,6 mia. kr. i det sidste regnskabsår. Dreamcast har klaret sig meget dårligt overfor Sonys PlayStation i de seneste 18 måneder. Dreamcast var ellers den første spilkonsol med indbygget Internet-adgang, som kom på markedet, men det er ikke lykkes Sega at holde fast i de markedsandele, som firmaet havde i begyndelsen af halvfemserne med Megadrive og 16-bit Megadrive.


Tirsdag efter børsens lukketid i Tokyo kunne Sega så meddele, at hele firmaets konsol- og hardware-division bliver lukket. Firmaet vil i stedet koncentrere sig om at udvikle software til andre konsoller og håndholdte computere som Palm. Sega har netop indgået en aftale om at udvikle spil til PlayStation 2, og flere japanske medier har bragt rygter om, at Sega snart bliver overtaget af Nintendo eller Microsoft.


Senere på året kommer to helt nye spilkonsoller på markedet, Nintendos GameCube, der efterfølger N64, og Microsofts helt nye Xbox.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos