Sega dropper Dreamcast

Nu er det officielt; Sega har netop meddelt, at produktionen af 128-bit konsollen Dreamcast bliver indstillet.

Segas beslutning om at forlade spilkonsol-markedet kommer efter et tab på mere end 1,6 mia. kr. i det sidste regnskabsår. Dreamcast har klaret sig meget dårligt overfor Sonys PlayStation i de seneste 18 måneder. Dreamcast var ellers den første spilkonsol med indbygget Internet-adgang, som kom på markedet, men det er ikke lykkes Sega at holde fast i de markedsandele, som firmaet havde i begyndelsen af halvfemserne med Megadrive og 16-bit Megadrive.


Tirsdag efter børsens lukketid i Tokyo kunne Sega så meddele, at hele firmaets konsol- og hardware-division bliver lukket. Firmaet vil i stedet koncentrere sig om at udvikle software til andre konsoller og håndholdte computere som Palm. Sega har netop indgået en aftale om at udvikle spil til PlayStation 2, og flere japanske medier har bragt rygter om, at Sega snart bliver overtaget af Nintendo eller Microsoft.


Senere på året kommer to helt nye spilkonsoller på markedet, Nintendos GameCube, der efterfølger N64, og Microsofts helt nye Xbox.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension