Blister-packs afgår ved døden

Løbet er endelig ved at være kørt for leverandørenes nærmest hånligt hårde indpakning af gadgets. Amazon er på banen med frustrationsfri-indpakning.

Amazon har netop leveret årets vigtigste nyhed i it-branchen. Det er slut med rædsomt uåbnelige indpakninger af alt fra usb-stik til headsets. I stedet for at sikre herlighederne i indbrudssikrede "blister-packs" som de hedder i folkemunde, vil Amazon levere varen i pap kuverter.

»Jeg tror, at alle har oplevet frustrationen ved at have fået et nyt legetøj eller elektronikprodukt, og så ikke kunne få det ud af pakken,« siger Jeff Bezos, der er stifter af Amazon.

»På langt sigt er vores mål, at alle vores produkter skal komme i frustrationsfri-indpakning,« siger han.

I første omgang vil Amazon især fokusere på at små produkter som flashmemory og usb-stik bliver sendt i anstændig emballage.

Initiativet starter i USA i dag og bliver verdensomspændende i løbet af næste år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere