Pc-markedet styrtdykker

Intel har sænket forventningerne dramatisk. Dansk pc-salg stagnerer eller går i minus, vurderer IDC. Efterspørgslen er faldet over alt.

Så skete det værste, der kunne ske for alle, der forsøger at tjene en dollar eller krone på computerprodukter. På kun en måned er Intels forventninger til fjerde kvartal i år styrtdykket.

Det sender hele markedet ud i en dramatisk nedtur. I Danmark justerer IDC nu deres prognose fra en lille vækst til absolut nul eller måske endda minus.

"Vi kommer til at nedjustere vores vækstprognose. Markedet er meget usikkert, og forhandlerne har opbygget store lagre af computere, der ikke er solgt. Salget til slutbrugerne går ikke som forventet," siger Anders Elbak, der er chefanalytiker hos IDC.

For få uger siden nedjusterede deres prognose for fjerde kvartal og næste år fra 5-6 procents vækst til 2-3 procent. Nu ryger prognosen helt ned på nul.

"Det kan endda være, at vi må forudse en minusvækst næste år," siger Anders Elbak.

Ifølge Elbak er Intels nedjustering udtryk for situationen for hele pc-markedet, da Intel står bag processoren i 80 procent af alle computere.

"Når Intel sænker forventningerne, så er det udtryk for fald i hele markedet. Det er absolut noget vi må tage alvorligt," siger Anders Elbak.

Intels nedjustering kommer mindre end en måned efter de kom med de oprindelige forventninger til fjerde kvartal. Det vil sige, at markedet har ændret sig dramatisk på mindre end 30 dage.

"Der har været en pludselig nedgang i indtjening i alle forretningsområder og alle steder," siger Tom Beermann, der er talsmand for Intel.

Intel vurderer, at salget af computere stort set er ovre for i år. Med andre ord kan de producenter, der har sat deres lid til et stærkt julesalg, godt belave sig på en skuffelse.

I alt har Intel sænket forventningerne til indtjening med 14-19 procent pågrund af fald i efterspørgslen.

Efter meddelelsen er Intel-aktien faldet med syv procent til det laveste niveau i 12 år. Microsoft blev med to procent trukket med i faldet. Også Dells og HPs aktiekurser faldt til laveste niveau i mange år.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead DevSecOps

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S