Anders Fogh: Vi skal være bedre til design og innovation

Statsminister Anders Fogh Rasmussen mener, at Kina er i gang med at overhale danske dyder som design, effektivitet og innovation. Det siger statsministeren ved et besøg i Kina.

Hvis vi tror, at det kun er fabriksarbejde og telefonhotlines, der bliver outsourcet til Kina fremover, så tager vi grueligt fejl. Det antyder statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) under et besøg i kina.

»En gang troede vi, at når kineserne havde billig arbejdskraft, så kunne vi til gengæld levere bedre effektivitet, bedre design, mere innovation. Men der sker en markant udvikling herude på netop de punkter, så vi skal hele tiden være på forkant, hvis ikke de skal løbe fra os,« sagde Anders Fogh Rasmussen ifølge Berlingske Tidende.

Som ComOn skrev for et par uger siden, så advarer den højstplacerede dansker i Microsoft, Technical Fellow Anders Hejlsberg også om, at kineserne er ved at overhale os.

»Vi skal til at passe på. Når man snakker med kinesere og indere, så er det tydeligt, at de er meget sultne. Den samme sult er ikke i Danmark, og det skal vi være opmærksomme på,« sagde han til ComON.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead DevSecOps

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland